Muhammed Abid el-Cabiri'nin eserlerinde din-siyaset ilişkisi
The relationship between religion and politics in the books of Muhammed Abid el-Cabiri
  1. Tez No: 160188
  2. Yazar: MUSTAFA SELİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET YILMAZ, Mustafa Selim,“Muhammed Abid el-Cabiri'nin Eserlerinde DinSivaset İlişkisi”. Yüksek Lisans Tezi, Danışmanı: Prof. Dr. Ahmet Akbulut, 164 s. Din ve siyaset insan yaşamının en önemli iki kavramıdır. Bilindiği gibi siyasetin en önemli meselesi“meşruiyettir. Konumuzun önemi, işte bu noktada ortaya çıkmaktadır. Çünkü din, bu çerçevede çok istismar edilmiş ve çağlar boyunca siyasi meşruiyet için kullanılmıştır. Hala da kullanılmaktadır. Bu durum da çarpık anlayışlar doğurmakta ve adaletsizliği getirmektedir. Bu nedenle bu hususun çok iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Bu bağlamda Muhammed Abid el-Cabiri'nin görüşleri araştırılmıştır. Tezimiz iki bölümden oluşmaktadır. I. Bölümde Cabiri, bu konuyu irdelemeye Müslüman tarihini yeniden okumayla başlamış ve bu çerçevedeki sorunsalın temellerini belirlemeye çalışmıştır. Bu noktada, Batı ve doğu tecrübelerini karşılaştırmıştır. Gerek Ban siyaset literatüründen gerekse de Doğu siyaset literatüründen kavramları ele almıştır. Buradan hareketle Müslüman siyasal tarihinin anlam çerçevesini ortaya koyan kavramları üretmiştir. Bunlar; ”kabile*',“akide”ve "ganimettir. İkinci bölümde Cabiri, yukarıda çizilen çerçeveden hareketle günümüz Müslüman dünyasının siyasi anlayışının bu kavramlara mahkum olduğu sonucuna varmıştır. Sonuç olarak o, bu kavramların tasallutundan kurtulmanın gerekliliği üzerinde durmuştur. Bu bağlamda çözüm önerisi olarak demokrasinin kesinlikle benimsenmesini teklif 'etmiştir. 166
Özet (Çeviri)
ABSTRACT YILMAZ, Mustafa Selim,“The Relationship Between Religion and Politics in The Books of Muhammed Abid el-Cabiri”. Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Ahmet Akbulut, 164 p. Religion and politics are very important concepts for human life. As to be known, the most significant political problem is“legality”. Importance of our topic occurs in this point For, religion has been exploited and manipulated to political legality in this frame through various periods. It has still been manipulated nowadays. Because of this, that predicament brings to light distorted mentalities and created injustice. Therefore, this topic is necessary to be researched very seriously. In this matter, the opinions of Muhammed Abid el-Cabiri were utilized. Our thesis consists of two chapters. In the first chapter, Cabiri have begun to discuss to read over again the Muslim history and tried determining bases of the problematic in this frame. He compared The West with The East experiences on this point He dealt with concepts, even if from occidental or oriental political literatures. Hence, he created new concepts which had brought into being the meaning frame of Muslim political history; le.“tribe”,“creed”and“booty”. In the second chapter; from this point of view, he has yielded the conclusion that the political mentality of contemporary Muslim world is bound to these concepts. Finally, he insisted onto the necessity that it be saved from aggression of these concepts. In this matter, he has definitely, suggested as a solution that the democracy should be appropriated. 165