Klasik dönemden bugüne tefsirde usul farklılığı (Mukatil B. Süleyman İle Muhammed Abid el-Câbirî örneği)
From the classical period to today distinctness of method in tafsir (example of Mukatil İbn Suleiman and Muhammad Abid el-Jabiri)
- Tez No: 734839
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Kur'an-ı Kerim'in muhataplarınca daha iyi anlaşılabilmesi için onu tefsir etme ameliyesi henüz nüzul döneminde Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından yapılmaya başlamış ve günümüze dek devam edegelmiştir. Bu süreç içerisinde müfessir ulema tarafından sayısız tefsirler yazılmıştır. Ancak her tefsirin müfessirin aklını ve dönemin kültürünü yansıttığı müsellemdir. Dolayısıyla her yeni tabakada tedvin edilmiş olan tefsirlerin birbirinden farklı olması kaçınılmaz olup bu farklılık ve değişim günümüze dek süregelmiştir. Değişimin sosyal bir gerçek olduğundan yola çıkarak hazırlanan bu tezde klasik dönemden günümüze müfessirlerin tefsir yapma usullerinde nasıl bir değişimin meydana geldiği ele alınmıştır. Bu çerçevede en erken dönem tefsir olarak ikinci tabaka müfessirlerinden ve etbau't-tâbiîn neslinden olan Mukâtil b. Süleyman'a ait Et-Tefsîru'lKebîr mukayesenin klasik dönem vechesini teşkil etmiştir. Günümüz tefsirleri vechesini ise eserleriyle son dönem İslam kültür dünyasına etki etmiş olan ve on beşinci tabaka müfessirlerinden Muhammed Âbid el-Câbirî'nin Fehmu'l-Kur'ani'l-Hakîm adlı tefsiri oluşturmuştur. Tefsirler arasındaki mukayese üç bölümde ele alınmış olup her iki müfessirin yaşadığı tarih ve coğrafya ve tefsirde ikinci ve on beşinci tabaka hakkında bilgi verildikten sonra birinci bölümde mukayeseye esas müfessirlerin Kur'an'ı nasıl tanımladıkları ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Ardından tefsir usulüne dair çeşitli konulara bakış açıları mukayese edilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise müfessirlerin tefsir yapma ameliyelerinde Kur'an'ın bağlamına ne denli önem verdikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order for the Qur'an to be better understood by its interlocutors, the work of tafsir of it began to be done by Hz. Muhammed during the period of revelation and has countinued to this day. During this process, numerous tafsir were written by interpreter scholars. But its a fact that every tafsir reflects the mind of the interpreter and the culture of the era. Therefore it is inevitable that the tafsir compiled in each new period will be diffrent from each other and this diffirence and change has countinued to this day. In this thesis prepared based on the fact that change is a social fact, it is discussed how a change occured in the methods of tafsir of interpreters from the classical period to the present day. In this context he presetend the classical views of the al-Tafsir al-Kabir comparison belonging Muqatil ibn Sulaiman who was one of the second layer interpreter and atbatu'ttabiin's generation as the earliest compiled tafsir. The direction of modern tafsir was formed by the tafsir named Fahmu'l Qur'an al Hakim of Muhammed Abid el-Jabiri one of the fifteenth level interpreters who had an influence on the Islamic culture World the last period with his works. The comparison between tafsirs has been discussed in three chapters and after giving information about the history, geography and second and fifteenth generations of tafsir were provided the first chapter tried to reveal how the main commentators defined the Qur'an. Then their viewpoints on various issues of tafsir were compared. In the third and final chapter it is examined how important the interpreters are to the context of the Qur'an in their tafsir