Türk ve Macar televizyonlarında çocuk programları
Child-TV programs in Turkish and Hungarian Television
  1. Tez No: 160199
  2. Yazar: SEVGİ CAN AYSEVENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASKER KARTARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET TÜRK VE MACAR TELVİZYONLARINDA ÇOCUK PROGRAMLARI Televizyon özellikle kişiliğin duygu ve davranışların gelişiminde etkiye en açık dönem olan çocukluk çağında eğitici, öğretici ve eğlendirici özelliğiyle önemli bir toplumsallaştırıcı araçtır. Televizyonun bu işlevi özellikle kamu hizmeti yaymalılarının öncelikli görevlerinden biri olarak gerçekleştirilmektedir. Toplumsal ve kültürel değerler, televizyon aracılığıyla kültür ve iletişim politikalarının belirlediği ölçüde aktarabilmektedir. Kamu hizmeti yayıncılık anlayışları toplumdan topluma farklılıklar göstermektedir. Bu çalışmada Macaristan ve Türkiye'deki kamu hizmeti yayın kanallarında çocuk programcılığının durumu tarihsel bir perspektifle karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Çocuk programcılığının durumu, uluslararası siyasal-ekonomik ve teknolojik gelişmeler ve ülkelerin kendine özgü koşulları göz önünde bulundurularak karşılaştırılmış, program yapılan, yayın oranlan, ilgili düzenlemeler ve süreçte gerçekleşen değişimlere bakarak, her iki ülkede yayın politikaları ve politika kültürlerindeki anlayış hakkında fikir edinilebileceği gösterilmeye çalışılmıştır. 142
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHILD TELEVISION PROGRAMMES IN TURKISH AND HUNGARIAN TELEVISION As itâa well-known fact, childhood seems to be the most vulnerable period in human life. TV is highly functional medium for cultural transmission. This role of television is one of the basic functions of public service broadcasting which may differ according to the society. Turkey and Hungary have experienced a hundred fifty years of co-existence but each of them has particular socio-economic, politic and cultural situations today. In this thesis, child television programs of public service broadcasting channels both in Turkey and Hungary have been searched in a historical and comparative perspective. 143