Paylı mülkiyette yönetim ve yararlanma düzeni
Management and utilization order of joint ownership
- Tez No: 160200
- Danışmanlar: PROF.DR. LALE SİRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Çalışmamızın konusu“paylı mülkiyette yönetim ve yararlanma düzeni”dir. Çalışmamızda, paylı mülkiyette yönetim ve yararlanma düzeni, giriş ve sonuç bölümleri dışında, iki bölümde incelenmiştir. Çalışmamızın giriş bölümünde yer alan ilk iki paragrafta, paylı mülkiyetin tarihsel gelişimi ve malvarlığı hukuku içindeki yeri ile özellikle“pay”kavramı olmak üzere paylı mülkiyetin kavramsal özellikleri ve hukukî niteliği incelenmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde, paylı mülkiyette yönetim ve yararlanmaya ilişkin yasal düzen ele alınmıştır. Bu çerçevede, öncelikle paylı mülkiyette yönetim kavramı üzerinde durulmuş, ardından Medenî Kanun hükümleri çerçevesinde, toplam beş kategoriden oluşan yönetim işleri,“paydaşların tek başlarına yapabilecekleri yönetim işleri”ve“paydaşların bir kararını gerektiren yönetim işleri”olmak üzere ikiye ayrılarak incelenmiştir. Yine bu bölümde yararlanma kavramı ele alınmış ve yararlanmaya ilişkin yasal düzen,“kullanma dışındaki yararlanma”ve“kullanma şeklindeki yararlanma”ayrımı yapılarak incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise, yönetim ve yararlanma düzeninin kanun haricindeki kaynaklan ve bu kaynaklardan doğan yönetim ve yararlanma düzeninin, gerek paydaşlar gerek paylı mülkiyete konu olan şey üzerinde sonradan hak sahibi olanlar için bağlayıcılığı incelenmiştir. Bu bölümde, öncelikle yasal yönetim ve yararlanma düzenine alternatif bir düzen oluşturması muhtemel kaynaklar olarak, paydaşlarca yapılan anlaşma ve alman kararlar ile mahkemece verilen kararlar ele alınmıştır. Bunun ardından ise söz konusu kaynaklardan doğan yönetim ve yararlanma düzeninin, paydaşlar ve sonradan hak sahibi olanlar için bağlayıcılığı; 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu' nun bu konuya ilişkin düzenlemesinin esin kaynağı123 olan İsviçre Medenî Kanunu, yine benzer bir düzenlemeyi içeren Alman Medenî Kanunu, 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu' ndan önceki dönemde konuya ilişkin yasal düzenleme ve 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu' nun konuya ilişkin hükümleri çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this work is“Management and Utilization Order of Joint Ownership”. In this work, the management and the utilization order of joint ownership has been studied in two sections excluding introduction and conclusion sections. In the two paragraphs of the“Introduction”section, the historical development process of joint ownership and its place in law of assets, and conceptual characteristics of joint ownership, particularly the concept of share and legal aspects of joint ownership have been studied. In the“First Section”of the work, legal management and utilization order of joint ownership has been studied. First, the concept of“management”in joint ownership has been handled and then the management acts which consist of five categories have been studied in respect of the provisions of Turkish Civil Code. Doing this the said categories divided into two parts as“the management acts that can be done by each of the co-owners”and“the management acts that require a resolution of co-owners”. The concept of“utilization”and legal order dealing with utilization has also been studied in this section, divided into two parts,“the utilization without using”and“the utilization in manner of using”. In the“Second Section”, the sources of management and utilization order besides the law and the effectiveness of management and utilization order arising from these sources for co-owners and for the ones who subsequently become co- owner or owner of a real right on share, have been studied. In this section, first, the agreement that can be done by co- owners, the resolutions and the decisions of courts, as the alternative sources of legal management and utilization order have been125 analysed.^SBer tfiat, TKe ; eîîe^ctivenes^öfîMnâgeinmt^nclrutilizaüünürder arising from these sources for co-owners and for the ones who subsequently become co- owner or owner of a real right on share has been examined, in terms of the Swiss Civil Code which inspired the related provisions of the Turkish Civil Code numbered as 4721 and German Civil Code which includes similar provisions related with the subject and the legal provisions in the period before the Turkish Civil Code numbered as 4721 and its related provisions.