Nükleer enerji alanında üçüncü taraf sorumluluğuna ilişkin Paris Sözleşmesi kapsamında nükleer tesis işletenin hukuki sorumluluğu
Liability of the operator of nuclear installation in the scope of Paris Convention on third party liability in the field of nuclear energy
- Tez No: 160198
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN İŞGÜZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Nükleer Enerji Alanında Üçüncü Taraf Sorumluluğu'na İlişkin Paris Sözleşmesi Kapsamında Nükleer Tesis İşletenin Hukuki Sorumluluğu başlıklı bu çalışmada, genel olarak, nükleer tesislerde meydana gelen nükleer kazalar dolayısı ile ortaya çıkan zarardan kimin sorumlu olduğu ve bu zararın ne şekilde tazmin edileceği konulan üzerinde durulmuştur. Beş bölümden oluşan bu çalışmanın“Sorumluluk Sebepleri”başlıklı birinci bölümünde sorumluluk sebeplerinin neler olduğu anlatılarak nükleer enerji kullanılmasından doğan sorumluluğun hukuki niteliği sorusu cevaplandırılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde“Sorumluluğun Sujesi Olarak Nükleer Tesisin İşleteni”konusu üzerinde durulmuştur. Bu bölümde öncelikle uluslararası anlaşmalarda yapılan“nükleer tesis işleteni”kavramı açıklanmış; sorumluluğun işletene kanalizasyonu ilkesi kapsamında nükleer tesis içinde meydana gelen kazalar, taşımacılık esnasında meydana gelen kazalar ve nükleer maddelerin geçici olarak depolanması sırasında meydana gelen kazalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde“Sorumluluğun Şartlan”konusuna değinilmiş; nükleer tesis, nükleer kaza, zarar, nedensellik bağı unsurları açıklanmıştır.“Sorumluluğun Yöneltilmesi”başlıklı dördüncü bölümde, konunun Paris Sözleşmesi'nde ne şekilde düzenlendiği üzerinde durulmuş ve açılacak olan tazminat davalarının kime yöneltileceği sorusuna Türk hukuk sistemine göre cevap bulmaya çalışılmıştır. Beşinci ve son bölümde tazminat hakkının sınırları, sigorta sorumluluğu, sorumluluktan kurtuluş sebepleri açıklanmıştır. Bu kapsamda, tazminat hakkının süre ve miktar bakımından sınırlandırılması, nükleer risklere karşı oluşturulacak sigorta havuzlan anlatılmış; nükleer tesis işletenin sorumluluktan kurtuluş sebepleri incelenmiştir. Sonuç kısmında ise konuya ilişkin genel değerlendirmelere yer verilmiştir. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study with the headline“Liability Of The Operator Who Operates Nuclear Installation”, in the scope of Paris Convention On Third Party Liability In The Field Of Nuclear Energy, generally, the subjects of the damages arising from nuclear incidents in nuclear installations and consequently, who is liable for the existed damage and how this damage will be compensated have been researched. In the first part of this study, which consists of five parts, with the headline“Reasons Of Liability”, what the reasons of liability are, have been told and the legal characteristic of the liability arising from usage of nuclear energy has been investigated. In the second part, the subject“The Operator oO Nuclear Installation As the One Liable For”has been studied on. In this section, first of all the concept“the operator of nuclear installation”that is defined in the international conventions has been explained; the incidents which happened within the nuclear installation, the incidents which occurs during transportation and the incidents that happens while storing the nuclear materials temporarily have been investigated in the scope of principle“legal channelling of liability onto the operator”. In the third part, the subject“Conditions of Liability”has been referred to; the components nuclear accident, damage, causal link have been explained. In the fourth part headlined“Specifying a Defendant”, how this subject is arranged in Paris Convention have been researched and the answer has been tried to find out for the question, against whom the possible actions for compensation will be bring, in accordance to Turkish Law System. In the fifth and final part, the limits of the compensation right, responsibility of insurance, exonerations from liability have been described. In this scope, limitation of liability in time and in amount, insurance pools to be constituted againstthe nuclear risks have been explained; the exonerations from liability of the operator have been investigated. In the part of conclusion, general evaluations have been discussed about the subject. 81