Müteşabihatın bilinebilirliği sorunu
The problem of ability of knowing the verse that open to interpratation
- Tez No: 160208
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAMİ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Kuran-ı Kerim ayetlerinden bir kısmının manası açıktır (muhkem). Bir kısmı ise yoruma açıktır (müteşabih). Kitabı indiren Allah bu ayrımı Ali Imran 7. ayette yapmıştır. Yine bu ayette kalplerinde eğrilik bulunanların sırf fitne çıkarmak ve onu açıklamak için onun yoruma açık olanının (müteşabih) peşine düştükleri, bunların açıklamasını Allah'tan başkasının bilemeyeceği, ilimde derinleşmiş olanların ise“bunların hepsine inandık, hepsi rabbimizin katındandır”dedikleri belirtilmiştir. Mütaşabihin dil problemlerinden kaynaklandığını iddia edenler vardır. Ancak Kelam alimleri“gaib”hakkındaki anlatımların anlaşılamamışından kaynaklandığını savunurlar. Tanrı hakkında konuşmak şeklinde tanımlanan“din dilf'nin bir takım çeşitleri ve kuralları açıklanmıştır. ”Teşbihi diP“de tanrının insana benzetilme endişesi vardır. ”Tenzihi dil" ile de tanrı hakkında pek fazla bir şey söylenemeyecektir. Bu yüzden tenzihi dil ile teşbihi dil arası bir analojik dil kullanılması gerektiği savunulmuştur. Bunun yanında, din dilinin dolaylı anlatma yöntemlerinden bahsedilmiştir. Dini anlatımların sembolik ve mecazi olduğunu iddia edenler olmuştur. Ancak her anlatımın sembolik ve mecazi olduğunu kabul etmek dini anlayışları keyfileştirecektir. Mitolojik anlatımların ahlaki bir mesaj vermesi, modellerin de yanlış tasavvurlar vermemesi gerekir. Sonuç olarak dindeki bazı hakikatlerin yalnızca iman ederek bilinebileceği gerçeği ortaya çıkar. Zaten ayette akim ihata edemeyeceğini kesin olarak anladığı gerçekliklere iman edenler anlayışlı kimseler olarak nitelendirilerek övülmüştür. İman bilgi ile aynı şey olmadığı gibi bilgiden bağımsız da değildir. İman, kalbi iradi bir olaydır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Some of the verses of the Qur'an are clear (muhkem), while others are open to interpretation (muteşabih). Allah, who sent down the book, has made this difference in the seventh verse of the third sura, to name Ali Imran, in the Qur'an. İt is emphasized, those with swerving in their hearts, pursued what is open to interpretation, seeking to create dissention and seeking to explain it, and none knew their explanation except Allah and those who are firmly grounded in konowledge said“we believe in it, it's all from our Lord”It is claimed, the problem of language, caused to“muteşabih”. But the theologians, have claimed, the expressions, according to unseen, have caused to it. Religious language, was defined to talk about God, it's kinds and rules were explained.“Comparisonal language”would cause to the imitation between us and God. If we use about Got“Negative language”, we would not say most of think about him. On this occasion, it was claimed,“Analogic language”must be used, between the“comparisonal language”and“analogic language”. However, it was expressed, indirect expression processes. They claimed that the religjonal expressions were symbolic and metaphorical. But If we accept this, the religional understanding would be arbitrary. The Mythological expressions must give ethical messages and the religious models mustn't give wrong imagination. Finally, it is a fact that, some religious truth, can be just known by faith. İn any case, in this verse, the believers in the unseen, what isn't known with intelligence, was commended and characterized understanding people. The faith and the knowledge isn't same think but they aren't irrelevant to each other. The faith is in heart, it is voluntary 153