İlim ve ruh kavramlarının felsefe-kelam ilişkisi bağlamında değerlendirilmesi
Evaluating the consept of knowledge and spirit in the contex philosophy and in müslim teology
  1. Tez No: 160209
  2. Yazar: RABİYE GEÇDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Geçdoğan, Rabiye, 1lim' ve 'Ruh' Kavramlarının Felsefe-Kelam İlişkisi Bağlamında Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ahmet Akbulut,142 s. Tarih boyunca felsefe ve kelam devamlı olarak birbirini etkilemiştir. Kelamın felsefeden etkilendiği iki önemli konu vardır ki bunlardan ilki bilgi diğeri ise ruhtur. Bilgi konusunda kelamcılar Eski Yunan Filozoflarından Aristoteles'ten etkilenmişlerdir. İlim-ma'lum ilişkisinde kelamcıları etkileyen Aristoteles'in ezeli madde anlayışıdır. Bu konuda temel problem kelamcıların Aristoteles'in bilgi tanımında herhangi bir değişiklik yapmaksızın bütünüyle kabuletmeleridir.Aristoya göre madde ezeli olunca tanrı ile madde arasındaki ilişki de ezeli olmalıdır. Ancak bu anlayış müşlüman kelamında kabul edilemez.Çünkü müslüman kelamında tek ezeli varlık Allahtır.Bu konu Kur'an'ın bakış açısı ile ele alındığında Allah bilenden ziyade belirleyendir. Varlığı belirleyen ise zaten alimdir. Diğer konumuz ise ruhtur. Bu konuda kelamcılar Eflatun'un ruhu ide olarak kabul etmesinden etkilenmişlerdir. Zamanla bu görüş kelamcılar arasında taraftar bulmuştur. Oysa Kur'an ayetleri bütünlük içerisinde değerlendirildiğinde insan ölümlü bir varlıktır. Ölüm insanın geçici bir yok oluşu olarak tanımlanmıştır. Çünkü Kur'an insana bir bütün olarak yaklaşır. İnsanı ruh-beden şeklinde parçacı bir tarzda tanımlamaz. Bu iki konuda Kur'an'ın sunduğu bakış açısının dışına çıkılmasının sebebi kelamcıların Eski Yunan filozoflarının düalist anlayışlarından etkilenmiş olmalarıdır
Özet (Çeviri)
SUMMARY Geçdoğan, Rabiye, Evaluating the Consepts of 'knowledge' and 'spirit' in the contex Philosophy and in Müslim Teoloji, Master's Tesis, Advisor: Prof. Dr. Ahmet Akbulut, 142 p Throughout historical period philosophy and teology always have affected each other. There are two main important subjectswhich are teology and philosophy; which teology have been effected from philosophy. One is knowledge the other is spirit. tn knowledge subjects teogists have been effected from Aristoteles who is philosopher of Ancient Greek Philosophy. Aristoteles' s idea of eternity substance have affected teologist in relationship of knowledge and thing which is known. İn this subject is main problem that teologist have accepted witout chancing Aristoteles knowledge definition. If substance is etertnity for Aristo, the relationshirp with God and substance must be eternal But this idea can not be acceptable in muslini teology. Because one exitance is God in miislim teology. If this subject deal with aspect of Quran approach God is strong willed rather than wise. Indeed. God who is determine of substance with will is always wise. The other subject is spirit. İn matter of spiritl, teologists have been affected from Platon' s idea which spirit is ide. Throughout history, this idea has been acquire many supporters. However,when Quran verses have been examined in wholeness approach, men is mortalexistance. Dying has been definieated as a temporary non-existance. Because Quran accepts men as total being. On the other hand Quran has not definiate men is a part: soul and body. The reason of state out of Quran's aspect is dualist understanding which teologists have been affected from Ancient Greek Philosophers.