Yurtlarda kalan öğrencilerin arkadaşlık ilişkileri, arkadaşlık ilişkileriyle bağlantılı sorunları ve çözümüne yönelik bir model denemesi
Friendship relations of students living in dormitories, problems related to frienship relations and a model proposal to solve friendship problems
- Tez No: 160231
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
vii ÖZET DEMİRBİLEK, Melahat. Yurtlarda Kalan Öğrencilerin Arkadaşlık İlişkileri, Arkadaşlık İlişkileriyle Bağlantılı Sorunları ve Çözümüne Yönelik Bir Model Denemesi, Doktora Tezi, Ankara, 2005. Bu araştırmanın amacı (1) YURT-KUR yurtlarında kalan üniversite öğrencisi gençlerin arkadaşlık ilişkilerini ve arkadaşlık ilişkileri ile bağlantılı sorunlarını incelemek, (2) arkadaşlık ilişkilerini ve arkadaşlık sorunlarının bazı bağımsız değişkenlerle ilişkisini araştırmak, (3) arkadaşlık ilişkileri ile arkadaşlık sorunlarının ilişkisini incelemek ve (4) bunların sonucunda elde edilen bulgularla öğrencilerin arkadaşlık ilişkileri sırasında yaşadıkları sorunların çözümünde yurtlarda görev yapan sosyal hizmet uzmanlarına yardımcı olacak bir model geliştirmek olarak belirlenmiştir. Araştırma Ankara'da YURT-KUR' a bağlı farklı nitelikteki altı yurtta 484 öğrenci ile yapılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen soru kağıdı ve Sema Kaner'in geliştirdiği“Arkadaş İlişkileri Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veriler bilgisayar ortamında SPSS 1 1.05 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz teknikleri olarak t testi, varyans analizi (F), pearson korelasyon katsayısı (r) ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğrencilerin %48.1'nin arkadaşlık ilişki düzeyi orta (% 48.1), % 27.7' sinin düşük ve % 24.2'nin yüksek olarak bulunmuştur. Ayrıca arkadaşlık ilişkileri ile arkadaşlık sorunları arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Arkadaşlık ilişkileri düzeyi yükseldikçe arkadaşlık sorunları azalmaktadır. Kız öğrencilerin arkadaşlık ilişkileri erkek öğrencilerden daha olumludur. Odada kalan öğrenci sayısı arttıkça ve yurdun standardı düştükçe arkadaşlık sorunları artış göstermektedir.viii Arkadaşlık sorunlarının çözümü için geliştirilen modele göre arkadaşların tutum ve davranışları ile ilgili sorunlar ile kişisel özelliklerle ilgili sorunlar arkadaşlık ilişkilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Anahtar Sözcükler Arkadaşlık ilişkileri, arkadaşlık sorunları, yurt öğrencileri, sosyal hizmet, sosyal hizmet uzmanı.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT DEMİRBİLEK, Melahat. Friendship Relations of Students Living in Dormitories, Problems Related to Friendship Relations and a Model Proposal to Solve Friendship Problems, Doctorate Thesis, Ankara, 2005. The purpose of this research is to investigate friendship relations of university students living in YURT-KUR dormitories and to study friendship problems. This study aims at undestanding the complex relations between friendship problems and some independent variables of interest. On the basis of these analysis, a model will be developed to the help social workers in solving problems faced in friendship relations. This research was conducted at six YURT-KUR' s dormitories with 484 university students. Data were collected by questionnaire developed by researcher and“friend relations scale”. Data were analysed by using SPSS 11.05 programme. Analysis of variance (F), t test, pearson correlation coefficent (r) and regression techniques were used for analysis. According to results %48.1of students' friendship relation level is at middle level, %27.7 is low level and %24.2 high level. Meaningful relation between friendship relations and friendship problems was found. In result when level of friendship relations are increase, friendship problems are going to decrease. Friendship relations of female students are more positive than male students. When number of students who are living in a dormitory room are increase and level of dormitory qualitiea are increase, friendship problems are going to decrease. According to model developed to find solution for friendship problems, the problems related to friend's manner and behavior and problems related to individuals characteristic effect on friendship relations as negative.Key Words Friendship relations, friendship problems, dormitory students, social work, social worker.