M. Ö. 3. bin yılda Ege Dünyası'nda görülen taş aletler ve silahlar
Stone tools and weapons from Aegean World in the third millennium B. C
- Tez No: 160276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME HÜRYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu tezde, M.Ö. 3. bin yılda Ege Dünyası'nda; Batı Anadolu, Ege Adaları ve Kıta Yunanistan; görülen taş aletler ve silahlar sürtme taş ve yontma taş endüstrileri grupları altında incelenmiştir. Ezgi taşları, öğütme taşlan, havanlar, yassı baltalar, sap delikli baltalar, ağırlıklar, vurgaçlar, perdah ve bileği taşlan sürtme taş endüstrisi altında; dilgiler, yongalar, deliciler, kazıyıcılar da yontma taş endüstrisi altında incelenmiş aletlerdir. Silah olarak kullanılmış olan buluntulardan savaş baltalan, asa başlan ve sapan taşlan sürtme taş endüstrisine; ok ya da mızrak uçlan da yontma taş endüstrisine aittir. Genellikle yerel malzemelerden üretilmiş sürtme taş endüstrisine ait olan buluntular, yontma taş endüstrisine ait olan örneklerle karşılaştırıldığında oldukça geniş bir hammadde ve tipolojik çeşitlilik göstermektedir. İncelenmiş olan yerleşimler arasında Batı Anadolu'da Troia, Ege Adalan'nda Poliochni, Thermi, Myrtos ve Kıta Yunanistan'da Lerna buluntuların çeşitliliği ile öne çıkmaktadır. Ele geçirilmiş bu eserlere göre M.Ö. 3. bin yılda Ege Dünyası'nda yaşayan insan topluluklan tanm, hayvancılık, dericilik ve dokumacılık dışında ahşap endüstrisi ile uğraştığını söylemek mümkündür. Anahtar Sözcükler Anadolu, Yunanistan, Adalar, Ege, taş, sürtme, yontma, hammadde, alet, silah.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Stone tools and weapons of Aegean World; in particular in Western Anatolia, Aegean Islands and Greek Mainland; in third millennium B.C. is analyzed under the groups of ground stone and chipped stone industries. The tools analyzed under ground stone industry groups are grinding stones, querns, mortars, celts, bored celts, weights, striking stones, polishing and whetstones; those analyzed under chipped stone industry groups blades, flakes, borers and scrapers. Also the findings weapons are axes, mace heads and suing bullets concern to ground stone industry; arrow or javelin heads concern to chipped stone industry. In general; founds that belongs to ground stone industry made by local materials, exhibit wide variety in terms of raw materials and typology when compared to those belongs to chipped stone industry. Among the settlement, analyzed, Troia in Western Anatolia, Poliochni, Thermi and Myrtos in Aegean islands, Lerna in Greek Mainland come to fore with the variety of findings; it is possible to state that human communities of Aegean World in third millennium BC dealt with not only agriculture, animal husbandry, tanning industry, textile industry but also wooden industry. Key Words Anatolia, Greece, Islands, Aegean, stone, ground, chipp, raw material, tool, weapon.