Alnar'ın piyano yapıtlarında melodik çizgiye ilişkin makam kategorizasyonu
Makam categorization relating to melodic line on the piano pieces of Alnar
- Tez No: 160280
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜREV BERKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Etnomüzikoloji ve Folklor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
11 ÖZET YÖRE, Seyit. Alnar'ın Piyano Yapıtlarında Melodik Çizgiye İlişkin Makam Kategorizasyonu, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005 Bu çalışmada, H. Ferid Alnar'ın piyano yapıtları arasından seçilen 18'i üzerinde özgün bir makamsal analiz gerçekleştirilmektedir. Konuya ilişkin giriş ve yöntemin sergilendiği ilk iki bölümün ardından, 3. bölümde analizlerde esas alınan Arel-Ezgi-Uzdilek Makam Sistemi sergilenmiş, 4. bölümde ise Alnar'ın 18 piyano eserine ilişkin analizler ve bulgulara yer verilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, Alnar'ın piyano yapıtlarının büyük oranda makam çekirdekleri üzerine kurulduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bestecinin piyano yapıtlarında“makamsallık”unsurunun çok yüksek bir oranda kullanılmış olması da saptanan bir başka önemli bulgu olarak ortaya çıkmaktadır. Anahtar Sözcükler Alnar, piyano, analiz, makam, makam çekirdeği
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT YÖRE, Seyit. Maqam Categorization Relating to Melodic Line on the Piano Pieces of Alnar, Master's Thesis, Ankara, 2005 In this study, an original analysis on the basis of“maqam”has been made on the selected piano works by H. Ferid Alnar. Following the first two parts, in which the introduction of the subject and its method have been presented, Arel-Ezgi-Uzdilek Maqam System which is basis of analysis has been presented in Part 3. As for Part 4, the analysis and findings related to 18 piano works by the composer have been displayed. hi the light of the findings, the conclusion has been reached through Alnar's piano works have been constructed on maqam nuclei to a great extend. The extrems usage of makam in Alnar's piano works is another important finding reached in this study. Key Words Alnar, piano, analysis, makam, makam nucleus