Sosyal hizmet uzmanlarının aile mahkemelerine ilişkin bilgi, görüş ve değerlendirmeleri
Opinion and evaluation of social worker's about family courts
- Tez No: 160281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNAY İL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
11 ÖZET KÖMÜR YAKAN, Nergiz. Sosyal Hizmet Uzmanlarının Aile Mahkemelerine İlişkin Bilgi, Görüş ve Değerlendirmeleri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu araştırmanın genel amacı; sosyal hizmet uzmanlarının, aile mahkemelerine ilişkin bilgi, görüş ve değerlendirmelerinin belirlenmesidir. Bu doğrultuda konuyla ilgili diğer ülke örnekleri de incelenerek, sosyal hizmet uzmanlarının ve diğer meslek elemanlarının bilgilendirilmesi ve aile mahkemelerinin hizmet kalitesinin yükseltilmesi için ilgililer tarafından gerekli düzenlemelerin yapılması hedeflenmiştir. Araştırmanın çalışma nüfusunu, Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü merkez ve Ankara taşra teşkilatında çalışan sosyal hizmet uzmanları oluşturmakta olup, tam sayım yapılmıştır. Araştırmada“tarama modeli”kullanılmıştır ve 106 sosyal hizmet uzmanının bilgi, görüş ve değerlendirmeleri alınmıştır. Araştırmada kullanılan“Soru Kağıdı”, sosyal hizmet uzmanlarının sosyo-demografık ve çalışma hayatıyla ilgili özelliklerini, aile mahkemesi yasasına ilişkin bilgi düzeylerini, düşünce ve görüşlerim belirlemeyi amaçlayan 35 sorudan oluşmuştur. Verilerin çözümlenmesi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; sosyal hizmet uzmanlarının aile mahkemeleri yasasıyla ilgili olarak; aile mahkemelerinde çalışan meslek elemanları, hakimlerde ve uzmanlarda aranacak özellikler, aile mahkemeleri dava kapsamı, işleyişi hakkındaki bilgi düzeylerinin %60 civarında olduğu bulunmuştur. Yüzdesel verilere bakıldığında genel olarak eğitim durumu arttıkça bilgi düzeyinin arttığı, bilgi düzeyinin çalışan alana, çalışma yılma ve aile mahkemeleri ile ilgili toplantıya katılmaya göre farklılık gösterdiği görülmektedir.İİİ Sosyal hizmet uzmanlarının aile mahkemelerinin açılmasının olumlu bir gelişme olduğunu, aile mahkemeleri uzmanlarında belirlenen özelliklerin aranmaması gerektiğini, bir ailenin bütün davalarına aynı uzmanların bakması gerektiğini, uzmanların görevlerinin bir arada tanımlanmasının karışıklığa yol açabileceğini, aile mahkemesi hakiminin iş planını uzmanlarla birlikte yapması gerektiğini, çalışacak sosyal hizmet uzmanlarına hizmet içi eğitim verilmesi gerektiğini, dava kapsamının yeterli olduğunu, aile mahkemesi hakimlerinin ve uzmanlarının sosyal hizmet uzmanı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını düşündükleri tespit edilmiştir. Sosyal hizmet uzmanlarının yansının aile mahkemelerinde çalışma eğilimi gösterdiği ve çalışma eğiliminin sosyo-demografık ve iş yaşamıyla ilgili özelliklerden etkilendiği bulunmuştur. Anahtar Sözcükler Sosyal hizmet uzmanı, aile mahkemesi, Türkiye'de aile mahkemeleri, dünyada aile mahkemeleri uygulamaları.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT KÖMÜR YAKAN, Nergiz. Sosyal Hizmet Uzmanlarının Aile Mahkemelerine İlişkin Bilgi, Görüş ve Değerlendirmeleri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. The purpose of this research; is to define the opinion and evaluation of social workers about family courts. For the training of social workers and the members of other professions, and to improve the service quality of family courts by examining the examples from other countries it is aimed to make interested units that are responsible to rearrange settings. The social workers of Social Services and Child Protection Central Agency and its affiliated organizations in Ankara constituted the population that is worked in this research and all the social workers working in these agencies were covered.“Descriptive Survey Model”and the information, opinions and evaluations obtained from 106 social workers were used. The“Questionnaire Form”used in this research, consisted of 35 questions which are aimed to determine interests, opinions and information levels of the social workers about the family courts and their socio-demographic and properties related with their working life. For data analysis, the program named Statistical Package for Social Sciences (SPSS) was used. Consequently information levels of Social workers about family courts including; professions working in family courts, the required properties of specialists and judges, scope and operation of these courts, was found to be about % 60. By evaluating the percentages obtained it can be suggested that information level increases with the increase of education level of social workers and also working area,working experience (as years) and participation to conference about family courts affect the information levels of them.First of all, it is determined that in the opinion of social workers the foundation of family courts is an improvement and they think that there is no need to seek special properties on specialists working in family courts. Secondly, they think that same specialists should be attended for all the case of same family. Thirdly, according to them to define the tasks of specialists together may cause to confusion; judge should plan the schedule with specialists and scope of case is enough. Moreover it is also found that they think that judges and specialists of these courts have no sufficient information about the social workers. Finally, it is defined that the half of them have a tendency to work in this courts and this tendency is affected by working conditions and socio- demographic properties of them. Key Words Social worker, family court, family courts in turkey, application of family courts in the world.