Ludwig Van Beethoven'in hayatı, eserleri ve Op.47 No.9 piyano-keman 'kreutzer' sonatının müzikal açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 160279
  2. Yazar: EBRU KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. LEDA CENAZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışma“Sanatta Yeterlik”programı çerçevesinde“Konser ve Resital icra etmek”bölümünde yer alan Beethoven'in Op. 47 No: 9 Piyano-Keman“Kreutzer”Sonatının müzikal açıdan incelenmesinin dışında, bestecinin yaşamını, eserlerini ve Piyano-Keman sonatları ile ilgili genel kavramları da kapsamaktadır. İlk olarak Beethoven'in hayatı ile ilgili kaynaklar ve kendisini yakından tanıyan kişilerin yazdıkları biyografilerden ve yaşamının yalnızca sanatıyla ilgili kısımlarından yararlanılarak incelenmiştir. Ayrıca tüm müzik edebiyatında özel bir yere sahip olan Op. 47 No: 9 Kreutzer Sonatının müzikal açıdan incelenmesi yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde Beethoven'in tüm eserleri yazılış yıllarıyla birlikte liste halinde sunulmuştur. Beethoven'in Piyano-Keman sonatlarının ilk basım kapaklan da yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study includes the musical analysis of Beethoven's Sonata No. 9 in A major, Op. 47“Kreutzer”that takes part in the 'Concert and Resital Performance Section' for the Sufficiency in Art' and also Composer's life, works and the general concept of piano-violin sonatas. First of all, Beethoven's life has been analyzed from the biographies written by the people who knew him and by taking into consideration only his artistic values in life. Secondly, Sonata No. 9 in A major, Op. 47“Kreutzer”has been analysed with her musical sides who has a distinctive place in the world of music. The last part of this study includes a list with the name of all Beethoven's compositions and the years they were completed in, and also pictures of the first printing covers of piano-violin sonatas.