Sosyal içerikli reklam kampanyalarının göstergebilimsel açıdan incelenmesi ve Türk Kızılayı için bir uygulama
The analysis of social advertisement campaigns with semiotic approaches and an application campaign for Turkish Redcrescent Society
- Tez No: 160282
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ZÜLFİKAR SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
IV ÖZET KÖKEN, Burcu Beril. Sosyal İçerikli Reklam Kampanyalarının Göstergebilimsel Açıdan İncelenmesi ve Türk Kızılayı için Bir Uygulama, Yüksek Lisans Sanat Eseri Çalışması Raporu, Ankara, 2005. Bir sosyal soruna karşı sorunun yok edilmesi yönünde çalışmalar yürüten sivil toplum örgütleri, topluluklar... tanıtım ve duyuru gereksinimlerini sosyal içerikli reklam kampanyaları aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Sosyal içerikli reklam kampanyalarının oluşum süreçleri ise reklam ajansları, grafik tasarımcılar, iletişimciler ve sosyal pazarlama uzmanlarını ilgilendirmektedir. Bu konuda yetkin olarak ürünler ortaya koyabilecek kişiler ise yine bu alanlardaki uzmanlardır.“Sosyal İçerikli Reklam Kampanyalarının Göstergebilimsel Açıdan İncelenmesi ve Türk Kızılay'ı İçin Bir Uygulama”konulu bu çalışmada kampanyaların oluşum süreçleri incelenmiş ve uygulanmış bazı örnekler göstergebilimsel çözümleme yöntemlerine dayanarak irdelenmiştir. Bu bağlamda ortaya çıkan sorunlara çözüm önerisi niteliği taşıyacak özgün bir uygulama örneği tasarlanmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle I. Bölümde sosyal reklam kampanyaların tanımlanması için konu ile ilgili gerekli kavram ve tanımlar ele alınmış, bu kavram ve tanımların tarihi süreç içerisindeki yerleri incelenmiştir. Ardından“Sosyal Reklam Kampanyası”kavramının ortaya çıkmasında önemli bir başka kavram olan“Sosyal Pazarlama”; gelişim ve ilkeleriyle birlikte aktarılmıştır. Daha sonra ise sosyal pazarlamanın reklam boyutuna değinilerek“Sosyal Reklanfın ne olduğu anlatılmış ve sosyal içerikli reklam kampanyalarının oluşum süreci hakkında bilgi verilmiştir. incelenecek örneklerde kullanılacak göstergebilimsel yöntemlerin mantığının kavranması için ”Göstergebilim" tanımı, gelişimi ve kavramı bir bütün olarak II. Bölüm altında incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca gösterge türlerine ve gösterge anlamlama süreçlerine, yapılacak göstergebilimsel çözümlemelere ışık tutması amacıyla ayrıntılı olarak değinilmiştir.III. Bölümde görsel iletişimin bir parçası olan grafik tasarımda kullanılan görsel göstergeler ve bu göstergelerin çözümleme yaklaşımları anlatılarak; çeşitli sosyal içerikli reklam kampanyalarından afiş örnekleri, tasarlanacak çözüm önerisine ışık tutması amacıyla göstergebilimsel yöntemlerle irdelenmiştir. IV. Bölümde; yapılan araştırmalar sonucu toplanan bilgiler doğrultusunda uygulama çalışmasına konu olarak belirlen Türk Kızılay'ı için bir sosyal reklam kampanyası tasarlanması ve tasarlanan kampanya afişlerinden bazılarının göstergebilimsel yöntemlerle irdelenmesi ile çalışma sonuçlandırılmıştır. Anahtar Sözcükler Sosyal içerikli reklam kampanyaları, sosyal afiş, göstergebilim, göstergebilimsel inceleme, görsel iletişim, gösterge, semiyoloji, semiotik, Türk Kızılay Derneği
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT KÖKEN, Burcu Beril. The Analysis of Social Advertisement Campaigns with Semiotic Approaches and an Application Campaign for Turkish Redcrescent Society. Master in Arts Thesis, Ankara, 2005. The social organizations which work to eliminate social problems, needs“social advertisement campaigns”in their promotion activities. In the executional period of social advertisement campaigns; the advertisement agencies, graphic and communication designers and the social marketing professionals play roles and the valuable products could be created by these professionals. This study, as named“The Analysis of Social Advertisement Campaigns with Semiotic Approaches and an Application Campaign for Turkish Redcrescent Society”aims to determine the topics and procedures of the above mentioned campaigns together with semiotical analysis of some examples in that field. In chapter I, the necessary topics and descriptions and their historical evaluation are examined. The social marketing which is an important factor for“Social Advertisement Campaigns”is explained together with its aims, development and principles. In chapter II, the description, the evaluation and the understanding of the semiotic is examined. Besides the sign systems and semiotic understandings are mentioned to illuminate the semiotic analysis. In chapter III, the visual signs used by graphical design as being a part of visual communication are explained and posters taken from some social advertisement campaign examples are analysied with semiotic approaches. Finally in chapter IV, as a proposal, a social advertisment campaign is designed, developed and analylised with semiotic approaches for Turkish Redcrescent Society. Key Words Social Advertisement Campaigns, semiotics, semiotical analysis, social poster, anti advertisement, visual communication, sign. Turkish Redcrescent Society