New voices: A thematic study of indivudiality as reflected in the poetry of John Donne, Andrew Marvell and other metaphysical poets
Yeni sesler: John Donne, Andrew Marvel ve diğer metafizik şairlerin şiirlerinde bireyselliğin tematik bir çalışması
- Tez No: 160283
- Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET UMUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Ill ABSTRACT ULU, Berkan. New Voices: A Thematic Study of Individuality as Reflected in the Poetry of John Donne, Andrew Marvell, and Other Metaphysical Poets, M.A. Thesis, Ankara, 2005. England experienced a great political, religious, socio-cultural, and intellectual shift in the late sixteenth and early seventeenth centuries. During this age, especially from the 1590s to the 1670s, new concepts emerged such as liberty, personal rights, individuality, rational thinking, and natural philosophy, which were conceptualised by the philosophical and scientific developments. This change, augmented by the works of political, philosophical, and religious humanists from Luther and Calvin to Descartes, Bacon, and Hobbes, re shaped the English man to turn him into an enterprising, questioning, philosophising individual out of the stereotypical and sin-obsessed medieval man. English literature, particularly English poetry, reflected this new socio-cultural and intellectual landscape and the rise of the new Renaissance individual. Especially the poems of the Metaphysical poets like John Donne, Andrew Marvell, George Herbert, Henry Vaughan, Richard Crashaw, Robert Herrick, and Thomas Traherne, influenced by the changing circumstances of their age, depicted this new type of man in almost every aspect. Donne, for instance, portrayed a new type of lover who was not satisfied with Platonic love of the Petrarchan lover and wanted the beloved right beside him, while Marvell presented the seventeenth century man, who demanded new concepts like liberty, democracy, and equality, and Herbert used a conversational tone in his divine poems. Besides, although they preferred the simple, precise, and clear everyday language of the late Renaissance England, they also used an unconventional diction enriched by metaphysical conceits, avant-garde style, and idiosyncratic tone. Donne's compass metaphor that refers to the parting of the lovers and MarvelPs alchemical allusions are some of the examples that illustrate this point. In addition to their individuality, the Metaphysical poets were also highly intertextual. Their poems reflected the political, religious, social, cultural, scientific, and philosophical developments of the late sixteenth and early seventeenth centuries. Alluding to their age, they reproduced the 'texts,' both literary and non-literary, and created poems that had metaphysical conceits, rich imagery and context. Donne's references to geographical terminology, Marvell's political allusions, Vaughan's Biblical references, and Crashaw's interest in witchcraft could be regarded as some of these intertextualities. Presenting the self-conscious, self-confident, and questioning individual of the late Renaissance and projecting the developments of their age by borrowing from a great variety of sources, they have been regarded as unconventional, original, and even rebellious. In other words, when they are compared to their contemporaries, who tended to use the elaborate court language, the traditional lyric forms like Petrarchan sonnets, the Spenserian poetic conventions, andIV the Continental literary forms, they are easily distinguished with their innovative style, new perspective, and rich poetic texture. Consequently, as a result of their individualistic and intertextual poetry, the Metapysical poets are avant-garde and original voices when they are considered within the context of their time. Key Words Metaphysical Poets, Individuality, John Donne, Andrew Marvell, George Herbert, Henry Vaughan, Richard Crashaw, Robert Herrick, Thomas Traherne
Özet (Çeviri)
ÖZET ULU, Berkan. New Voices: A Thematic Study of Individuality as Reflected in the Poetry of John Donne, Andrew Marvell, and Other Metaphysical Poets, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Onaltıncı yüzyılın sonlan ile onyedinci yüzyılın başlarında İngiltere çok büyük siyasi, dini, sosyo-kültürel ve entellektüel değişimler yaşamıştır. Bu dönemde, özellikle 1590'lardan 1670'lere kadar, özgürlük, kişi hakları, bireysellik, akılcı düşünme ve doğa felsefesi gibi felsefi ve bilimsel gelişmeler sonucu birçok yeni kavram ortaya çıkmıştır. Descartes, Bacon, Hobbes, Luther ve Calvin gibi siyasi, felsefi ve dini hümanistlerin etkisi ile ilerleyen bu değişim, İngiliz insanını, tipik Ortaçağ insanından girişimci, sorgulayıcı, ve felsefi düşünen bir varlık haline getirmek suretiyle yeniden şekillendirmiştir. İngiliz edebiyatı, özellikle İngiliz şiiri, bu yeni sosyo-kültürel ve entellektüel çevre ile yeni Rönesans bireyinin doğuşunu yansıtmıştır. Özellikle de John Donne, Andrew Marvell, George Herbert, Henry Vaughan, Richard Crashaw, Robert Herrick ve Thomas Traherne gibi değişim içinde olan çevreden etkilenen Metafizik şairler bu yeni bireyi hemen her açıdan yansıtmışlardır. Örneğin Donne, birçok Petrarka türü sonelerde olanın aksine Platonik aşkta tatmin bulamayıp sevgilisini yanıbaşmda isteyen yeni tip aşığı canlandırırken, Marvell özgürlük, demokrasi, eşitlik gibi yeni kavramları isteyen onyedinci yüzyıl bireyini anlatmış, Herbert ise dini şiirlerinde bireyin Tanrı ile iletişimini ifade etmiştir. Bunun yanında, basit, kısa ve açık Rönesans İngiltere'sinin günlük dilini tercih etmelerine rağmen, aynı zamanda metafizik benzetmeler, zamanın ilerisinde bir üslup ve kişisel bir ses ile zenginleştirdikleri geleneklerin dışında bir dil kullanmışlardır. Donne' m aşıkların ayrılmasını anlatırken kullandığı pergel benzetmesi ve MarvelPın simyaya yaptığı göndermeler bu noktayı açıklayan örneklerden bazılarıdır. Bireyselliklerine ek olarak, Metafizik şairler oldukça metinlerarası bir şekilde yazmışlardır. Şiirleri geç onaltıncı yüzyıl ve erken onyedinci yüzyıl döneminin siyasi, dini, sosyal, kültürel, bilimsel ve felsefi gelişmelerini yansıtmaktadır. Yaşadıkları çağa göndermeler yaparak, hem edebi hem edebi olmayan 'metin'leri tekrar üretmiş ve metafizik benzetmeleri, zengin imgeleri ve konuları bulunan şiirler yaratmışlardır. Donne' in coğrafi terimleri kullanımı, Marvell' m siyasi göndermeleri, Vaughan'ın İncil'e göndermeleri, ve Crashaw'un cadılığa olan ilgisi metinlerarasılıklarına örnek olarak gösterilebilir. Metafizik şairler, dönemin günlük İngilizce ile geç Rönesans'ın kendini bilen, kendinden emin ve sorgulayan bireyini ortaya koyup, birçok çeşitli kaynaktan alıntı yaparak çağlarında meydana gelen değişiklikleri yansıttıkları için geleneklerin dışında, orijinal ve hatta devrimci olarak değerlendirilmektedirler. Diğer bir deyişle, abartılı saray dilini, Petrarka soneleri gibi geleneksel şiir yapılarını, Spensercı şiir geleneklerini ve Avrupa şiir formlarını kullanan çağdaşları ile karşılaştırıldıklarında, yaratıcı üslupları, yeni bakış açıları ve zengin şiirselaltyapıları ile kolayca ayırt edilmektedirler. Sonuç olarak, bireyselliklerinin ve metinlerarasılıklarının bir sonucu olarak, Metafizik şairler, kendi çerçevelerinde değerlendirildiklerinde, zamanın ötesinde ve benzersizdirler. Anahtar Sözcükler Metafizik şairler, Bireysellik, John Donne, Andrew Marvell, George Herbert, Henry Vaughan, Richard Crashaw, Robert Herrick, Thomas Traherne.