Bütçe açıkları optimizasyonu: Para ve maliye politikasının uyumu
Optimization of budget defict: Coordination of monetary and fiscal policies
- Tez No: 160391
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ŞAHİNÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
modelinden yararlanılarak para ve maliye politikaların YR üzerindeki etkinliği ekonometrik bir model yardımıyla ortaya konmaya çalışılmıştır. 1980-2002 döneminde toplam talep üzerinde etkinliğim ölçmeye çalıştığımız makro ekonomik politikaların uygulama sonucunda ortaya çıkan değerleri ölçmek için önce durağanlık testine başvurulmuş, daha sonra, regresyon kullanılarak sonuçlar elde edilmiştir. Bu araştırmadan çıkan özet sonuç şudur: Türkiye'de 1980-2002 döneminde enflasyon oranı, bütçe açıklarını finanse etmek için gerçekleştirilen para basımı artışına bağlı olarak bire bir artış göstermiştir. Para ve maliye politikalarının uyumunda, maliye politikası, para politikasına göre daha güçlü ve baskın çıkmıştır. IVmodelinden yararlanılarak para ve maliye politikaların YR üzerindeki etkinliği ekonometrik bir model yardımıyla ortaya konmaya çalışılmıştır. 1980-2002 döneminde toplam talep üzerinde etkinliğim ölçmeye çalıştığımız makro ekonomik politikaların uygulama sonucunda ortaya çıkan değerleri ölçmek için önce durağanlık testine başvurulmuş, daha sonra, regresyon kullanılarak sonuçlar elde edilmiştir. Bu araştırmadan çıkan özet sonuç şudur: Türkiye'de 1980-2002 döneminde enflasyon oranı, bütçe açıklarını finanse etmek için gerçekleştirilen para basımı artışına bağlı olarak bire bir artış göstermiştir. Para ve maliye politikalarının uyumunda, maliye politikası, para politikasına göre daha güçlü ve baskın çıkmıştır. IV
Özet (Çeviri)
The main objective of the study includes optimization of budget deficit and co- ordination of monetary and fiscal policies. The study consists of six sections. The first section that exhibits theory of optimization of budget deficit and awaited results contains literature on budget theory, relationship between debt and budget deficit, theoretical approaches related to budget deficits, Classical, Neoclassiccal, Monetarist, Keynesyen and Ricardo approach. Second section contains, discussions on developments on the balances of public sector of Turkey, public income, public expenditures and details of internal debt. Third section includes discussion on the calculation of money creation for Turkey. The study analyses relationship of budget deficit, taxes and money creation during 1980-2002 by using models of Rodrik and Mankiw. The last section contains calculations on optimization of income from money creation. Fourth section includes discussion on introduction of monetry and fiscal policies and theirs objectives. Provision of economic stabilization in the light of monetary and fiscal policy, comparisons of slopes between deflation and inflation, provision of full employment, economic development, capital formation and developments in living standards are also discussed. Fifth section discusses and takes into consideration“ the new price determination theory”and short-run effects on fiscal and monetary policies by using IS-LM model and show co ordination between monetary and fiscal policies. The last section contains, analysis on the macro economic policies of YR (GSMH ) and their effects on Turkish economy during 1980-2002 period. This section contains discussions on the basic topics like research models and hypothesis, selection of data used in the research, evaluation of research results, and the measures used in the evaluation of results, evaluation of monetary and fiscal policies co-ordination. Results of confliction, are discussed along with St Louis model and are put forward using monetary and fiscal policies effects of this model. Effect on aggregate demand during 1980-2002 period are measured by using macro economic policies and the resulting values are measured firstly by applications of staionary test and then by regression results. The results can be summarised as; during 1980-2002period, it is found that there is a direct relationship between inflation and financing of budget deficits by provision of increased money. In case of the coordination of monetary and fiscal policies, fiscal policy is seen as more dominant and powerful. VI