Günümüz halkevlerinin çocuk alanındaki toplumsal etkinliklerinin 'çocuk sorunu' kavramsal çerçevesinde değerlendirilmesine ilişkin bir araştırma -Ankara örneği-
A research on the evaluation of the people's houses' social activities for childeren in the framework of the 'child question' -Ankara case-
  1. Tez No: 160390
  2. Yazar: EMRAH AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATAUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET AKBAŞ, Emrah. Günümüz Halkevlerinin Çocuk Alanındaki Toplumsal Etkinliklerinin“Çocuk Sorunu”Kavramsal Çerçevesinde Değerlendirilmesine İlişkin Bir Araştırma - Ankara Örneği-, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu çalışma, Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1932 yılında kurulup 1951 yılında Demokrat Parti iktidarında kapatılan birinci dönem Halkevlerinin çocuk alanındaki çalışmaları ile 1987 yılından günümüze faaliyet gösteren üçüncü dönem Halkevlerinin çocuk alanındaki çalışmalarını karşılaştırmaktadır. İki farklı dönemin çocukluk paradigmalarını anlamak,“çocuk sorunu”konusunda değişen duyarlığı ortaya koymak, erken Cumhuriyet döneminde modern uSus-devletin oluşumuna koşut olarak bir sektör biçiminde yeniden düzenlenen“sosyal”alanı incelemek ve sosyal alanın yeni biçimlerini çözümlemek, sorunlu çocuklara ilişkin sosyal hizmet uygulamalarının ve sosyal politikanın nasıl bir“yönetme tekniği”olarak kullanıldığını tartışmak ve değişen çocukluk anlayışına ve çeşitlenen sosyal sorunlara koşut olarak yeni bir“çocukluk siyaseti”önermek bu çalışmanın amaçlarını oluşturmaktadır. Yukarıda ifade edilen amaçları karşılamak üzere iki ana yöntem benimsenmiştir. Bunlardan birincisi, erken Cumhuriyet dönemine ilişkin birincil verileri elde etmek üzere belgesel taramadır. Araştırma kapsamında dönemin dergilerinden Ülkü ve Yeni Muhit taranmıştır. Döneme ilişkin asıl veri kaynaklarını ise dönem üzerine yapılan araştırmalar oluşturmuştur. Araştırmanın ikinci ana yöntemi ise günümüz Halkevlerinin çocuk alanındaki etkinliklerini anlamak üzere gözlem ve derinlemesine görüşmelerdir. Ankara'daki altı Halkevinde çalışan on yedi kişiyle ortalama 35-40 dakika süren görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerden alıntılanan yerlerde gerçek isimler kullanılmamıştır. Araştırmanın sonucunda görülmüştür ki, Halkevleri günümüzde, ilk dönemin duyarlığını sürdürmek niyetindedir. Çocukların okul ve aiie dışında,“topluluk hayatı”yaşayarak eğitilmeleri yeni dönem Halkevleri için de vazgeçilmez hedeflerden biridir. Ancak, Günümüzde Halkevlerinin seçtiği terbiye yöntemleri ilk döneme kıyasla hem değişmiş, hem de çeşitlenmiştir. Ancak, toplumun ilerici bir biçimde değiştirilmesi, çağdaşlaştırılması idealinden hiç ödün verilmemiştir. lik dönem Halkevleri, Cumhuriyetin ideal vatandaşları olarak çocukları terbiye etmeye, onları şekillendirmeye çalışıyordu;“sorunlu”çocuklar ise özel bir ilgi görüyorlardı, zira bakımsız kalmaları“millet enerjisinin kaybı”anlamına geliyordu. Günümüzde Halkevleri ise hızlı kentleşmeyle beraber kırsal bölgelerden büyük kentlere göç etmek zorundaVI kalan ailelerin çocuklarının toplum için birer tehdit haline gelmesini önlemek için çaba sarf etmektedir. Ancak iki dönem arasında“çocuk sorunu”bakımından ciddi farklılaşmalar mevcuttur. Her şeyden önce, ilk dönemin“yeni Cumhuriyetin yeni vatandaşlarını yaratma”hevesi ve heyecanı kalmamıştır. Diğer taraftan, Halkevlerinin çocuk alanındaki etkinliklerinin de gösterdiği bir diğer şey, bugün ülkemizde“çocuk sorunu”gibi bir kaygının eskisi gibi önemli bir yeri bulunmadığıdır. Değişen çocukluk, politik alanda karşılık bulamamaktadır; sivil toplumun sesi de oldukça cılızdır. Halbuki, yeni bir“çocukluk siyaseti”ne gereksinim vardır. Bir yanda tüketim kültürünün bir parçası olarak“tüketilen”bir çocukluk, bir yanda sokaklarda“tükenen”bir çocukluk, diğer yanda ise bilgi çağının bir sonucu olarak ortadan kalkan bir kategori olarak çocukluk durmaktadır. Anahtar Sözcükler Birinci Dönem Halkevleri, Günümüzde Halkevleri, Modern Çocukluk Paradigması, Çocuk Sorunu, Sosyal Hizmet, Modem Ulus Devlet, Yönetme Teknikleri.
Özet (Çeviri)
Vil ABSTRACT AKBAŞ, Emrah. A Research on the Evaluation of the People's Houses' Social Activities for Children in the Framework of the“Child Question”-Ankara Case-, Master's Thesis, Ankara, 2005. This study compares the activities of the People's Houses in two different periods: the first period People's Houses which was founded by Mustafa Kemal Atatürk in 1932 and abolished in 1951 in the reign of the Democrat Party, and the third period People's Houses which has been active for the third time since 1987. The goals of the study are the following: to understand the childhood paradigms of the two different periods; putting forth the changing sensitivity towards the“child question;”to examine the“social”which was re-organized as a sector in parallel to the formation of nation-state in the Early Republican Era, and analyze the new forms of the“social;”to discuss how social work practices towards the children with problems and social policy are made use of as“arts of government;”and to propose a new“politics of childhood”in parallel to the changing childhood and varying social problems. Two main methods are assumed for meeting the above goals. The first one is documentary research in order to obtain the primary data about the Early Republican Turkey, in the scope of the research, Ülkü and Yeni Muhit are searched, which are among the journals of the period. But, the primary resources of data on the period have become the researches already done. The second main method of the research is observation and in-depth interviews in order to understand the present People's Houses' activities for children. Seventeen people from the People's Houses in Ankara were interviewed for approximately 35-40 minutes, in the quotes from the interviews real names were avoided. It was seen as a result of the study that the People's Houses today intend to maintain the first period's sensitivity. It appears out to be the same goal for the present People's Houses to give terbiye to children through“community life”besides school and family. However, the terbiye methods the People's Houses have adopted have both changed and varied a lot in comparison to the first period. But, the ideal of changing and modernizing the society has never ceased. The first period People's Houses used to give terbiye and shape children as the ideal citizens of the Republic; and children with problems were of special interest, because keeping them uncared would mean the“lost of nation's energy.”The present dayVil ABSTRACT AKBAŞ, Emrah. A Research on the Evaluation of the People's Houses' Social Activities for Children in the Framework of the“Child Question”-Ankara Case-, Master's Thesis, Ankara, 2005. This study compares the activities of the People's Houses in two different periods: the first period People's Houses which was founded by Mustafa Kemal Atatürk in 1932 and abolished in 1951 in the reign of the Democrat Party, and the third period People's Houses which has been active for the third time since 1987. The goals of the study are the following: to understand the childhood paradigms of the two different periods; putting forth the changing sensitivity towards the“child question;”to examine the“social”which was re-organized as a sector in parallel to the formation of nation-state in the Early Republican Era, and analyze the new forms of the“social;”to discuss how social work practices towards the children with problems and social policy are made use of as“arts of government;”and to propose a new“politics of childhood”in parallel to the changing childhood and varying social problems. Two main methods are assumed for meeting the above goals. The first one is documentary research in order to obtain the primary data about the Early Republican Turkey, in the scope of the research, Ülkü and Yeni Muhit are searched, which are among the journals of the period. But, the primary resources of data on the period have become the researches already done. The second main method of the research is observation and in-depth interviews in order to understand the present People's Houses' activities for children. Seventeen people from the People's Houses in Ankara were interviewed for approximately 35-40 minutes, in the quotes from the interviews real names were avoided. It was seen as a result of the study that the People's Houses today intend to maintain the first period's sensitivity. It appears out to be the same goal for the present People's Houses to give terbiye to children through“community life”besides school and family. However, the terbiye methods the People's Houses have adopted have both changed and varied a lot in comparison to the first period. But, the ideal of changing and modernizing the society has never ceased. The first period People's Houses used to give terbiye and shape children as the ideal citizens of the Republic; and children with problems were of special interest, because keeping them uncared would mean the“lost of nation's energy.”The present day