Mıknatısın heykelde alternatif bir malzeme olarak kullanımı
The usage of magnet n sculpture as an alternative material
- Tez No: 160409
- Danışmanlar: PROF. VEDAT SOMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ill ÖZET (MIKNATISIN HEYKELDE ALTERNATİF BİR MALZEME OLARAK KULLANIMI) Mıknatıs, sahip olduğu manyetik güç sayesinde keşfinden bu yana insanları şaşırtıcı ve yaratıcı buluşlar icat etmeye itmiştir. Bu manyetik güçten hayatımızın hemen her alanında faydalanmaktayız. Elektromanyetizma, kasetçalardan mikrofona, hoparlör ve bilgisayardan elektrik motoru ve elektromanyetik vinçlere kadar her türlü modern elektrikli cihazların temelini oluşturur. Doğada, hayvanlar yönlerini bulmak, göç etmek ya da hayatlarını sürdürebilmek için yerin manyetik alanını kullanırlar. Mıknatısın sanatsal anlamda kulanımını görmek için çok eskilere gitmemiz gerekmez. 20. yy'ın ikinci yarısında Takis, Tom Shannon, Mario Ramiro gibi heykeltraşlar ilk örnekleri verirler. Manyetizmanın bir objeyi havada asılı tutabileceği, yer çekimini yenebileceği inancı, sanatçıları bu yönde çalışmalar yapmaya yöneltmiştir. Günümüzde mıknatısın ve manyetizmanın kullanıldığı işlerin sayısı çok fazla değildir. Manyetik gücü kontrol edebilmek ve onu istediğimiz gibi yönlendirerek kullanabilmemiz için halen dünya çapında çeşitli laboratuvarlada derinlemesine araştırmalar yapılmaktadır. Teknolojiyle bu kadar bağlantılı ve paralel ilerleyen sanat dünyasında, hakkında bizlere verdiği somut deliller ışığında, manyetizmanın sanatsal bağlamda kullanımı halen deneysel çalışmaların sürmesine neden olmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Mıknatıs, Manyetizma, Elektromanyetizma, Heykel
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY (The Usage of Magnet in Sculpture As An Alternative Material) From the very beginning of its discovery, the magnet with its magnetic power has always been a motive for mankind to invent surprising and creative discoveries. We, humans make use of magnetic power in almost every field of our everyday lives. Electromagnetism holds the structural basis of a great range of modern electrical equipments such as tapes, microphones, loudspeakers, computers, electromagnetic cranes and electric motors. And in nature, animals make use of the magnetic field of the earth to find their direction, to migrate or just to be able to carry on their lives. There is no need to dig deep into time to trace the roots of magnets used as an artistic material. The very first examples go back to the second half of the 20th. century with the works of Takis, Tom Shannon, Mario Ramiro. The fact that magnetism enables an object to levitate and that it can overcome gravity has driven a number of artists to work on this specific field. Today, the use of magnets and magnetism is very limited; Laboratories worldwide are nowadays searching to find out the ways of controlling the power of magnetism and manipulating that power so that it could be used according to one's will. In the realm of art which is closely related and goes hand in hand with technology, the artistic employment of magnetism is still an experimental field carried on in the light of the concrete evidence which it presents to us. KEY WORDS: Magnet, Magnetism, Electromagnetism, Sculpture