Overdenture uygulamalarında kullanılan farklı tutucuların mekanik olarak incelenmesi
- Tez No: 11058
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTAHHAR ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Alt çene Kennedy I mod. 1 vakalarında orta-kısa koping, Ceka ateşmenti, Dyna mıknatısı ve Dalla Bona'nın kuvvet dağılımını fotoelastik yöntemle araştırılmıştır. Fotoelastik materyalden Kennedy I. mod. 1 vakasına ait alt çene modeli hazırla narak ve kanin kökleri üzerine orta-kısa koping, Ceka, Dyna ve Dalla Bona uygulanarak overdenture ' lar hazırlanmıştır. Overden- ture'ları taşıyan model, aynı ağırlık altında dikey ve yatay olarak polariskopta yüklenmiş ve incelenerek fotoğrafları çekilmiştir. Fotoğraflar üzerinde, kuvvet çizgileri sayılmak suretiyle değerlendirme ve karşılaştırmalar yapılmış ve sonuçlar grafiklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
S U fi M A R Y In this study the force distributions of medium-short coping, Ceka attachment, Dyna magnet and Dalla Bona in lower jaw of Kennedy I modification I cases were investigated. The lower jawes model belonging to Kennedy I modifications I case was prepared from an elastik material and overdentures were constructed by applying medium-short coping, Ceka, Dyna and Dalla Bona upon the canine roots. The model carrying the overdentures loaded laterally and vertical to polorascope under the same load in order to be examined and photographed. Comparisons and evaluations were made by counting the force lines on the photographs and the results were graphically tabulated.