Küreselleşme sürecinde doğrudan yabancı sermaye yatırımı olarak şirket birleşmelerinin Türkiye ekonomisine etkileri
The effects of merger to the Turkish economy as a kind of foreign direct investment method in the globalization process
- Tez No: 160415
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET BURÇİN YERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET TAHTAKILIÇ, Elif Beray. Dünyada Küreselleşme Sürecinde Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımı Olarak Şirket Birleşmelerinin Türkiye Ekonomisine Etkileri, Ankara, 2006 Son yüzyılda yaşanan hızlı gelişmeler sonucunda dünya ekonomileri bütünleşme sürecine girmiştir. Ülkeler arası mal ve sermaye hareketlerinin dolaşımı serbestleşmiş, dünyada yabancı sermaye yatırım hacmi artmıştır. Bu süreçte doğrudan yabancı sermaye yatırımları gelişmekte olan ülkelerin kalkınmaları için önemli bir faktör haline gelmiştir. Türkiye, gelişmiş ülkeler arasında yer alabilmek için, kalkınmasına hız kazandırma zorunluluğunda ve dolayısıyla dünyadaki doğrudan yabancı sermaye yatırımlarından pay alma çabası içerisindedir. Son yıllarda ülkemiz ekonomisinde yaşanan yabancı ortaklı şirket birleşmeleri, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını ülkemize çekmek için bir alternatif olarak görülmeye başlanmıştır. Hükümetin ve özel sektörün de desteğini alan bu tür yatırımlar, uygulanan teşvik politikalarıyla hız kazanmış ve ekonomimize olan katkıları artmıştır. Çalışmamızda, küreselleşme hareketleri sonucunda dünyada ve ülkemizde yaşanan doğrudan yabancı sermaye yatıranları üzerinde durularak, bu tür yatırımlardan şirket birleşmelerine dikkat çekilmiş ve ülkemiz ekonomisine iktisadi etkileri değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler Küreselleşme, Yabancı Sermaye, Doğrudan Yabancı Yatırımlar, Şirket Birleşmeleri ve Devralmalar, Makroekonomik Etkiler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TAHTAKILIÇ, Elif Beray. The Effects of Merger To The Turkish Economy As a Kind of Foreign Direct Investment Method In The Globalization Process, Ankara, 2006 World economies got into the process of globalization as a result of rapid improvements in the last century. The circulation of capital within countries has got free and foreign investments around the world have accelerated. In this period, foreign direct investments have become an important factor for the development of underdeveloped and developing countries. Turkey has to accelerate its development rate to take part in developed countries. For this reason, it puts forth great effort to take share from world foreign direct investments. A merger with foreign shareholder, which is happening so many in the last years, is seen as an alternative to withdraw foreign direct investments to our country. These kinds of investments, which are supported by government and private sector in Turkey, have increased with support policies, and their benefits for our economy are obviously seen. In our evaluation, foreign direct investments in the world and Turkey as a result of globalization are emphasized; mergers and their benefits to our economy are highlighted. Key Words Globalization, Foreign Investment, Foreign Direct Investment, Mergers and Acquisations, Macroeconomic Effects