Phaseolus vulgaris L. bitkisi hipokotil çeliklerinde sakçıl kök oluşumu ve gelişiminin hormonal ilişkileri
  1. Tez No: 16044
  2. Yazar: DURSUN ALİ TAMA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET 24 Bu çalışma ile 12 günlük üstten kesilmiş ve kesilme mi ş ^MT££e_oJjjş__yjjJ_aajM_ş___j^ bitkisi hipokotil çeliklerine dıştan 1,2,5 mg/L. der i ş i mi erde IBA, IAA, ABA,GA3 ve kinetin gi bi bitki büyüme düzenleyicilerinin uygulamalarının advent if kök oluşumu ve gelişimi üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaç 1 ad l k.Di ştan bitki büyüme düzenleyicileri uygulamasın dan sonra karanlığa kaldırılan çeliklerde 96 saatlik sürede her 24 saatte bir adventif kök oluşumu ve gelişimi gözlenmiştir. Sonuçlarımız çeliklerde üst kısmin kesilerek alınmasının köklenmeyi olumsuz yönde etkilediğini göster mektedir. En iyi adventif kök oluşumu ve gelişiminin dıştan 5 mg/L. derişimde "IBA uygulanmış ve üstten kesilmemiş hipokotil çeliklerinde ortaya çıktığı belirlenmiştir. 1 ve 2 mg/L. der i ş i mi erde IBA uygulamalarının da genellikle adventif köklerime üzerinde hızlandırıcı etki yaptığı saptanmıştır. öte yandan üst kısmi kesilmemiş çeliklere 2 mg/L. deri şimde IAA uygulamalarının kontrollere oranla adventif kök o- 1 usumu ve gelişimini daha çok h l 2 1 and I rd ı g l gözlenmiştir. üstten kesilmemiş çeliklere 2 ve 5 mg/L. derişimlerde GA3 uygulamalarının adventif kök oluşumunu hızlandırdığı, ABA uygulamalarının belirgin bir etki göstermediği, kinetin uygulamalarının ise köklenmeye ket vurucu etki yaptığı bel İrlenmiştir.
Özet (Çeviri)
25 SUMMARY In this study, our aim is to find out the affect of 1,2 and 5 mg/L.concentrat i on plant growth regulatory subtances ( IBA, IAA, ABA.BA and kinetin) treatment on the adventitious root formation and development of 12 day old _Phaseol us' vul gar is L. cuttings. After the cuttings were treated externally with plant growth regulatory substances, they were put in a dark place.It was observed for adventitious root formation and development every 24 hours for 96 hours. Our results showed the cuttings that primer leaves and shoots on the cotyedones were cut off didn't give good reason for the adventitious root formation and develoment. The best adventitious roof formation and development was found out the cuttings that they didn't cut off over the cotyledones and treated with 5 mg/L. IBA. The treatments of 1 and 2 mg/L. IBA increased adventitious roof formation and devel opment. The cuttings that they were not cut off over the cotyledones and were treated with 2 mg/L.IAA showed greater roof formation and development than 1 and 5 mg/L. IAA treatments. In the cuttings that they were not cut off over the cotyledones 2 and 5 mg/L.GA3 treatments increased, but ABA did not affect them, and kinetin inhibited the adventitious root formation and development