İzmir Körfezi'nde (İç körfez) bulunan planktonik Kopepod: Acartia clausii Giesbrecht, 1889'un (Copepoda, Crustacea) biyo-ekolojisi üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 16043
  2. Yazar: AYŞİN KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMET ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET İzmir iç Körfezi çok yaygın pelajik Kopepodlarından biri i olan A.clausii'nin gelişim evrelerinin tanımı, uzunluk ölçümleri ve Kopepodid evreleri ile erginlerin bolluğu; Kopepodların ve diğer zooplanktonun bolluğu bu çalışmada araştırılmıştır. Bu amaçla UP2-UNESCO plankton kepçesi (200 pm göz açık¬ lığı olan) kullanarak 5 istasyondan 5 dakikalık yüzey çekim ve 4 istasyondan düşey çekimlerle 1989'da toplanan zooplankton örnekleri incelenmiş ve metreküpdeki birey sayıları hesaplanmıştır. istasyon derinliklerinin sınırlı olması nedeni ile A.clausii'nin yüzey ve düşey dağılımlarının önemli farklılıklar göstermediği bulunmuştur. Genel olarak A.clausii ergin dişilerinin sayıları erkeklerden daha fazladır. Bu durum populasyonun artmasına yol acar. Tüm yıl boyunca bulunmasına rağmen kısın plankton populasyonunun esasını bazı örneklerde total birey sayısının X 99"unu oluşturur. Bu nedenle ortalama (17427 birey/m2*) birey sayısı ile kantitatif acıdan kıs en zengin periyottur. Kopepod kommunitesınirı kompozisyonu ve diğer zooplank- tonik grupların daha değişken olması nedeni ile bu türün sayıları ve yüzdesi yazın azalır. Uzunluk ölçümleride bu duruma uygunluk göstermektedir; en uzun bireyler kısın, daha küçük örnekler yazın saptanmıştır. Mevcut bilgilere göre İzmir iç Körfezi soğuk periyodda çok yüksek biomasa sahiptir fakat kalitatif bakımdan monospesi- fiktir. A.clausii populasyonunu etkileyen en önemli faktörler sıcaklık (deniz suyu sıcaklığı ile ters orantılı), beslenme ve fekondi tedir. Bonuc olarak pollusyona iyi adapte olan omnivor ve psikrofilik bir türdür. 71
Özet (Çeviri)
l l SUMMARY Descriptions of the developmental stages, length meau- serements, and abundance of Copopodite stages, and adults of Acartia clausii, a very common pelagic Copepod of the Inner bay of Izmir, and the abundance of Copepods, and the rather zooplank- ton have been investigated in this research. For this purpose, zooplankton samples collected in 1989 by surface hauls of five minutes from five stations and vertical hauls from four stations with a WP-2 UNESCO plankton net (200 um mesh aperture) have been studied, and individual numbers estimated in per cubic meter. It is found that surface and vertical distribution of A. clausii did not show significant differences due to the limited depths of the stations. In general, adult female numbers of A. clausii is greater than males. It leads to the conclusion of an increasing population. In spite of its presence all year round, A. clausii constituted the basic element af the plankton in winter, forming 99 7. of the total number of individuals in some samples. So, winter was the richest period from the quantitative point of view with an average number of 17427 ind./m3. Because of the composition of the Copepod community and the other sooplanktonic groups became more various, it's numbers, and percentage decreased in summer. The length measurements were also in accordance with this situation, and the longest individuals in winter, the smaller samples in summer have been determined. According to the present data, the inner bay of Izmir presented, a very high biomass but qualitatively were almost monospesific in old period. The most important factors which effect the population of A. clausii are temperature (inversly proportional to seawater temp.), feeding, and fecundity. 72Conclusively, A.clausii well adapted to pollution is an omnivorous and psychroph-} lie species. 73