Çöp gübresindeki bazı ağır metallerin aylık ve mevsimsel değişiminin incelenmesi ve bazı iklim koşulları ile ilişkileri
  1. Tez No: 16052
  2. Yazar: DENİZ İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK ANAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
- 39 - ÖZET İnsanlar tarafından üretilen çöpler evsel, sanayi, tarımsal ve maden kaynaklı olabilmekte, evsel çöpler ise pis su arıtma çamurları ve katı çöpler olmak üzere, ayrılabilmektedir Evsel kaynaklı şehir çöp leri' değişik şekillerde değerlendirilerek çevre kirliliğinin azalmasına yardımcı olmakta, sanayiye ham madde ve tarıma da organik gübre sağlaya rak katkıda bulunmaktadır. Şehir katı çöpleri evler, bürolar, dükkanlar ve okullardan gelen çöplerdir. 3u yolla oluşan çöpler gün geçtikçe art maktadır ve bunlar yakılarak veya gömülerek yok edilmektedir. Ancak bu. yöntemlerin de çeşitli zararları görülmüştür. Bazı ülkeler çöp azalt ma yoluna giderek çöp problemlerini çözümlemeye çalışmaktadırlar. Çöpün değerlendirilmesinde en uygun yöntem cam, metal kağıt organik madde ve tekstil artıklarının tekrar kullanılabilir hale getiril mesi geri kalan atıkların ise kompostlaştırılarak organik madde şeklin de tarımda gübre alarak kullanılmasıdır. Topraklarımızın organik maddece zayıf olduğu bilinmektedir. Bu açığın sadece, ahır gübresi ile karşılanması da mümkün değildir. Bu yönden de çöp gübresi önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Ancak çöp kompostunun topraklarımıza karışması ile kirliliğe yol açmaması gerekir. Bu nedenle toksik olabilen ağır metal ile bitki beslenmesini aksatacak diğer ametal veya hafif metal miktarlarının bilinmesinde yarar vardır. Bu amaçla İzmir Büyükşehir Belediyesine ait Uzundere çöp Fabrikasından bir yıl süre ile alman çöp kompostu örneklerinde ağır metal içerikleri ve gübre olarak değerini saptamak için bitki besin maddesi miktarları araştırılmıştır. Çöp kompostu örnekleri Mayıs ayından başlasak üzere her ayın 15!inde alınmıştır, ü ç tekrarlamalı olarak alınan örneklerde elemente! analizler yapılmıştır.- 40 - Araştırma sonucunda çöp kompostunun N ve Mg içeriklerinin ahır gübresi kadar yüksek, P.K ve Ga içeriklerinin ise daha.düşük ol duğu belirlenmiştir- Sodyum açısından çöp kompostunun bazı aylarda zengin olduğu görülmüş ve bu kompostun uygulanacağı toprakların Na içeriklerinin bilin mesinde yarar olduğu sonucuna varılmıştır. Kimi mikro besin maddelerinden Fe.Zn,Mn ve Cu'zn çöp kompos tunda ahır gübresine oranla yüksek olduğu belirlenmiştir. Molibden mik tarları ise çok düşük miktarlarda bulunmuştur. Bor bazı aylarda yüksek düzeylerde saptanmış,, bu nedenle Bor'a hassas bitkilere çöp kompostu uygulanırken dikkat edilmesi, gerektiği tespit edilmiştir. Pb,Hg,Ni, Co,Cr,,Cd gibi toksik olabilen ağır metallerin ise literatür bulgularına göre insan sağlığına zararlı bir etki yarat mayacağı belirlenmiştir. Bir yıllık çöp kompostu örneklerinde K.Ca.MgfKa.Fe.Zn.Cu, MorNi.Co.Cr.Cd bitki besin maddeleri ve ağır metalleri Ocak ve Şubat aylarında istatistik! bakımdan: farklılık göstermeyen stabil bir dönem oluşturmuşlardır. Azot. Bor ve Civa elementleri için Mart. Nisan ve P.Mn.Pb elementleri için ise Ağustos. Eylül ayları stabil dönemler ola rak belirlenmiştir. Sonuç olarak İzmir şehir çöpünün kompostlaştırıldıktan sonra çiftçiler tarafından gübre olarak kullanılmasında hiç bir sakın ca olmadığı görülmüştür. Ancak uzun süreli uygulamalarda topraklarımızın kirlenebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
- 41 - SUMMARY Waste products produced by mankind' show a wide variety. It can be domestic, industrial, agricultural and raining in origin Domestic wastes are divided into two categories,, sewage wastes and solid wastes. It is important to look at municipal solid waste not as waste to be disposed of but as a resource to be recycled back in to Sftiie or other useful products. Recycled refuse decreases environ mental pollution problems,,5a recovered material.. for the industry and a compost used as a soil conditioner. In this study t we 'shall consider wastes from homes, offi ces, stores and schoo^Tfe'ith- increasing population the volume produced each year has grown. Municipal solid waste is disposed by open burning in dumps or as is done now disposed of in sanitary landfilies. However both dumps and landfilies still have disadvantages. The best solution to municipal solid wastes is to recovere the material and prepare it to be recycled back. Recycling requires the separation of components like glass, metal, paper and textiles. The other organic »matter left can be composed to be used in agricul ture as soil amendment and.fertilizer. Our soils are generally low in organic matter. The use of animal manures may be the best way of overcoming this problem. However, livestock.farming is limited and concentrated at certain localities. Composted municipal solid wastes“ can be a way of solution to these problem soils. As is well known, municipal wastes are generally toxic in heavy metals and in some certain plant nutrients. Therefore, special attention has to be given to the composition of the compost- 42 - due to the fact that frequent applications can cause, accumulations, polluting our soils- ît is in ”the scope of this study to determine the plant nutrient and toxic heavy metal contents of the solid wastes produced and composted in tzrair municipality TURKEY. With this purpose, com post samples are taken periodically (monthly) for one year starting on May 15 {1989} till April 15 (1990) from Uzundere-izmir Solid 'Waste Composting Plant. Results of laboratory r*nalysis showed that nitrogen and magne sium contents of the waste composts were generally as high as animal manure. On the other hand., phosphorus, potassium and calcium contents low. In some months, sodium contents were found high and due to this fact, control of soil sodium content is advised in the case of using this compost. Some of the secondary plant nutrients as iron,, zinc,, man ganese and copper were found high in the compost -samples when compared to animal manure. Koiibdenium was low. Attention was as well advised to be given to boron contents in certain months. Under the light of cited literature- up to date, the effect of toxic heavy metals as lead, 'mercury? nickel» cobalt? 'cadmium and cromium are determined not to be in.hazadous limits to mankind. In this study, the stable periods (months) which do not show variance: statistically were also determined for each element. According to the results ? January and February months were determined for KPCa.Mg,Na,Fe.Zn.Cu.Mo5Ni.Co.Cr and Co- Furthermore. Kerch and April for N.B. and Hg and August and September for P. Mn and Pb. Data has shown that composted solid wastes of Izmir Muni cipality can be used by the farmers as soil. amendment and fertilizer.