Tekirdağ ilinde bulunan bazı ahırlardan toplanan olgunlaşmış ve olgunlaşmamış gübrelerin besin elementi içeriklerinin belirlenmesi ve tarımsal açıdan değerlendirilmesi
Determınatıon of nutıent content and agrıcultural evaluatıon of mature and ımmature fertılızers collected by some of the barns ın Tekırdağ
  1. Tez No: 355445
  2. Yazar: HAKAN DERYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKMAZ BELLİTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı; Tekirdağ ilindeki bazı ahır gübrelerinin besin elementi içeriklerinin belirlenmesi, tarımsal açıdan değerlendirilmesi, çiftçilerin düşük girdili üretim sistemiyle organik tarıma teşvik edilmesi, daha çevreci ve ekonomik bir tarımsal girdi olduğunun belirlenmesidir. Analiz sonuçlarına göre örneklerin; pH ortalaması 8,01, elektriksel iletkenlik 2,4115 (EC dS/m) ve organik madde miktarı ise % 28,75 olarak tespit edilmiştir. Ahır gübresindeki besin elementleri ortalaması ise N % 1,606, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Na, B, Al ve Co içerikleri, sırasıyla 4919, 8101, 17856, 5337, 3388, 344,7, 1683,98, 15,38, 4221 ve 2,73 ppm olarak tespit edilmiştir. Ahır gübresi örneklerindeki ağır metallerin (Cd, Cu, Ni, Pb, Zn, Cr, Sn ve As) ortalaması sırasıyla 0,29, 39,76, 13,40, 5,88, 175,93, 21,50, 4,88 ve 0,549 ppm olarak belirlenmiştir. Araştırılan örnekler; pH yönünden kullanılabilir hafif alkalinli, çok hafif derecede tuzlu ahır gübresi niteliğinde oldukları ve organik gübreler yönetmeliğine göre, organik madde miktarları açısından genellikle yetersiz olduğu görülmüştür. Ahır gübresi numunelerinin bitki besin elementleri açısından yeterli ve organik gübrelerde izin verilebilen maksimum ağır metal oranları sınır değerlerini aşmadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research; Determınatıon of nutrient content of some barn fertilizers in Tekırdağ, agricultural evaluation, promoting organic farming with low input production systems of farmers and determining an agricultural input more environmentally and economically. According to the results of the analysis; the average pH 8,01, electrical conductivity 2,4115 (EC dS/m) and the amount of organic matter is determined as % 28,75. The average rate for plant nutrients in manure is determined as N % 1,606, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Na, B, Al, and the Co contents, respectively, 4919, 8101, 17856, 5337, 3388, 344,7, 1683,98, 15,38, 4221 and 2,73 ppm. The average of heavy metals in samples of manure (Cd, Cu, Ni, Pb, Zn, Cr, Sn, and As) is determined respectively as 0,29, 39,76, 13,40, 5,88, 175,93, 21,50, 4,88 and 0,549 ppm. Investigational samples can be used in terms of pH with mild alkaline, having the characteristics of very slight degree brine manure and they were found to be generally insufficient in terms of organic matter content according to the regulations of organic fertilizers. It was detirmened that manure samples do not exceed the limit values maximum allowable rates of heavy metals in terms of plant nutrients in adequate and organic fertilizers.