Azotlu gübrenin burley tütününün verim ve kalite özellikleri ile topraktan kaldırdığı besin maddelerine etkileri
  1. Tez No: 16053
  2. Yazar: MEHMET TİKİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN HAKERLERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
45 ÖZET Bu araştırma, Herman Tütün Tic.A.Ş.'nin Türkiye'de yabancı tütün yetiştirilmesi için deneme üretimi yaptığı alanlarda azotlu gübrenin verim, tütünün kaldı rdı ğı besin maddeleri ve kalite özelliklerine oları etkilerini tesfoit etsek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla denemede azotlu gübre 5 seviyede uygulanmış ve bu gübrenin Burley-21 çeşidinin verim, kalite ve kaldırdığı besin maddelerine etkileri araştırılmıştır. Artan seviyelerde uygulanan azotlu gübre, birim alandan elde edilen ürün miktarını etkilemiştir. Azot dozlarının artışına paralel olarak, verimde de artışlar belirlenmiştir. Denemede en düşük kuru yaprak verimi hiç azot uygulanmayan parsellerden, bunun yanında en yüksek verim ise 12 kgM/da uygulanan parsellerden elde edilmiştir. Artan azot seviyelerinin tütün bitkisinin topraktan aldığı makro besin elementlerine önemli etkisi olmuştur. Bu gübrenin etkisi ile tütün bitkisinin kaldırdığı azot (5,17-11,33 kg/da), fosfor (1,01-1,39 kg/da), potasyum (11,41-18,69 kg/da), kalsiyum (4,98-9,31 kg/da), magnezyum (4,49-7,59 kg/da) ve sodyum (49,89-83,46 gr/da) gibi besin elementlerinde değişmeler belirlenmiş tir. Artan seviyelerde uygulanan azotlu gübre, tütün bitkisinin topraktan aldığı demir, bakır, mangan ve çinko gibi mikro besin elementi miktarına da etkili olmuştur. Azotlu gübrenin etkisi ile tütün bitkisinin kaldırdığı demir (112,06-204,74 gr/da), bakır (9,43-15-12 gr/da >, mangan (8,17-15,55 gr/da) ve çinko (13,91-17,76 gr/da) gibi besin elementlerinin de miktarlarında değiş meler belirlenmiş tir.46 Artan seviyelerde uygulanan azotlu gübre miktarlarına paralel olarak tütün yaprakları ndaki % nikotin miktarı da artmıştır. Tütün yapraklarında en düşük nikotin düzeyi tanık parsellerden alınan örneklerde bulunmuş (% 0,59) buna karşılık en yüksek nikotin içeriği ise 16 kgM/da uygulanan parsellerde (% 3,62) saptanmıştır. Kalite özelliği olarak yaprak boyu,, bütünlüğü, esnekliği ve renk özellikleri dikkate alı narak yapı lan ekspertiz değerlendirmelerinde, kuru tütün yaprakları 1.2. ve 3. kaliteye göre sı nı flandı rı lm ış, bunun sonucunda artan seviyelerde uygulanan azotlu gübrenin tütünün kalite özelliklerini etkilediği belirlenmiştir. Hiç azot uygulanmayan parsellerde en az düzeyde olan i. kalite niteliğindeki tütün miktarının 12 kgN/da uygulanan parsellerde en yüksek düzeye ulaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
4? SUMMARY This research has been carried out for determining the effects of nitrogenous fertilizer on yield, quality characteristics and nutrient uptakes, in tobacco from soil on the fields where HERMAN TÜTÜN TİC.A.Ş. has been growing Burley Tobacco for a trial purposes. In this experiment. five different levels of nitrogenous fertilizer have been applied in Burley-21 variety. Nitrogenous fertilizers applied in increasing levels have effected the yield. According the rates of nitrogenous fertilizer the yield of tobacco increased. The lowest yield obtained from the experiment has been encountered in the plots where no nitrogenous fertilizer has been used and the highest yield from the plots where 12 kg N/da was applied. As nitrogenous fertilizer levels increased the uptake of macro elements in tobacco from the soil have increased significantly. Dependening on the different fertilizer levels the nitrogen amount changed between 5,17-11,33 kg/da, phosphorus 1,01-1,39 kg/da, potassium 11,41-18,69 kg/da, calcium 4,98-9,31 kg/da, magnesium 4,49-7,59 kg/da and sodium 49,89-83,46 gr/da. Also different fertilizer levels increased the uptake of micro elements in tobacco from the soil significantly. The amount of iron taken by the effect of this fertilizer changed between 112,06-204,74 gr/da, cupper 9,43-15-12 gr/da, mangaan 8,17-15,55 gr/da and zinc 13,91-17,76 gr/da. The nicotin percentage in the tobacco leaves increased as more nitrogenous fertilizer was applied in the field. The lowest nicotin level in tobacco leaves has been observed in the48 leaves frora the witness plots., % 0,59, and the highest nicotin level frora the 16 kg N/da applied plots (% 3,62). During inspection the ienght, the flexibility, the color characteristics and the apperence of the tobacco leaves are considered. Dried tobacco leaves has been classified into 1., 2. and 3. quality levels. As a result it has been concluded that nitrogenous fertilizer applied in increasing levels has influenced the quality characteristics of tobacco. The plots where we didn't use fertilizer at all yielded the lowest quality of 1st quality tobacco. The plots where we applied in, to 12 kg N/da fertilizer produced the highest quality tobacco. 16 kgN/da prouved to be too lingh and had on adverse effect on the tobacco quality.