Şeriye sicillerine göre Trabzon'da mülk satışları 1148-1735 / 1153-1741
According to sharia court records, property transfers in Trabzon 1148-1735 / 1153-1741
- Tez No: 160551
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
02. Özet İhtiva ettiği sosyal, iktisadi, siyasi ve kültürel bilgilerle kent tarihi araştırmalarında çok önemli bir yere sahip olan kadı sicilleri, çoğunlukla söz konusu kaza merkezinde meydana gelen ve mahkemeye intikal eden her türlü hukuki anlaşmanın/anlaşmazlığın kayıtlarının tutulduğu defterler olmanın yanında, merkez-taşra arasındaki yazışmaları da bünyesinde barındırır. Bu çalışma, Trabzon İl Halk Kütüphanesi arşivinde bulunan 1901, 1902, 1903 ve 1904 numaralı Trabzon seriye sicillerindeki mülk satışlarını incelemektedir. Tez, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Trabzon tarihine kısaca değinilmiş akabinde Trabzon tarihiyle ilgili yapılan çalışmalar ve tezde izlenen yöntem üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde İslam hukukunda bey (satım) akdinin yeri hakkında bilgiler sunulmuş daha sonra bu akdin sicillerde ne şekilde uygulandığı ayrıntılı örnekler verilmek suretiyle incelenmeye çalışılmıştır. ikinci bölümde 1901, 1902, 1903 ve 1904 numaralı Trabzon seriye sicillerindeki mülk satışları çeşitli başlıklar altında analiz edilmiş, bu şekilde toplumsal yaşamın bir parçası olan mülk satışlarının hangi şartlar altında gerçekleştiğine dair teferruatlı bilgiler verilerek o dönemdeki Trabzon'un sosyal ve ekonomik tarihiyle ilgili veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Mülk satışı eksenli olarak bakıldığında, sosyal ve ekonomik tarih açısından çok önemli bir kaynak olan kadı sicillerinin, Osmanlı İmparatorluğu'nun taşra hayatının daha net olarak anlaşılabilmesini sağlayacağı görülmektedir. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary Kadi Court Records have very important place in the history researches. They consist of information in the social, political and cultural life of the cities. In addition to that the records have some correspondences between the provinces and the Porte. This study investigates property transfers in the Trabzon Kadi Court Records numbered 1901, 1902, 1903 and 1904. The thesis is in two chapters. The first analyses the place of selling (“bey”) in the Islamic Laws and then gives some examples of sellings from the investigated court records. The second chapter attempts to research property sellings in the 1901, 1902, 1903 and 1904 numbered Trabzon Court Records under different headings. By doing so we are trying to throw light on to the conditions in which the property transfers were done. As a result of this we will get some information on the social and economic history of Trabzon city and this will also help us to understand the Ottoman history in real terms. VII