İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin bireysel özelliklerinin matematiksel muhakeme yeteneğine etkisi
The effects of seventh classes primary school's students' individual characteristic to mathematical reasoning abilities
  1. Tez No: 160550
  2. Yazar: GÖKÇEN GÜLRU ERİLTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ, PROF. DR. ZEKİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin bireysel özelliklerinin Matematiksel Muhakeme Yeteneğine etkisini incelemektir. Araştırma; Ankara-Sincan Osman Ünyazıcı İlköğretim Okulu ve Nedret Arif İlköğretim Okulu'nun 7.sınıflarında okuyan 319 öğrenci ile yürütülmüş, araştırmacı tarafından geliştirilen ölçme araçlarından elde edilen veriler, SPSS 12.0 istatistik programı ile analiz edilerek aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır: Kız ve erkek öğrenciler, Matematiksel Muhakeme Yetenekleri açısından anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğrencilerin Matematiksel Muhakeme Yetenekleri ile Okul Öncesi Eğitim durumları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öğrencilerden doğduğundan beri Ankara İli'nde oturanların Matematiksel Muhakeme Yetenek Düzeyleri, 1-5 yıldır bu ilde oturanlara göre daha yüksektir. Öğrencilerin Matematiksel Muhakeme Yetenekleri, okudukları okulda bulunma sürelerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğrencilerin Matematiksel Muhakeme Yetenekleri ile ailedeki çocuk sayısı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öğrencilerin Matematiksel Muhakeme Yetenekleri, anne- babalarının mesleklerine ve eğitim düzeylerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. 400 YTL. ve üzeri gelire sahip ailelerin çocuklarının Matematiksel Muhakeme Yetenek Düzeyleri, 200-300 YTL. olanlara göre daha yüksektir. Öğrencilerden Özel çalışma odası olanların Matematiksel Muhakeme Yetenek Düzeyleri, çalışma odası olmayanlara göre daha yüksektir. Liselere Giriş Sınavına hazırlanan öğrencilerin Matematiksel Muhakeme Yetenek Düzeyi, hazırlanmayanlara göre daha yüksektir. Sınavlara hazırlanan öğrencilerin Matematiksel Muhakeme Yetenekleri, hazırlık sürelerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğrencilerin Matematiksel Muhakeme Yetenekleri ile derslerine yardımcı birinin bulunması arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öğrencilerin Matematiksel Muhakeme Yetenekleri, dersi sevme durumlarına göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Kendini çok başarılı bulan öğrencilerin Matematiksel Muhakeme Yetenek Düzeyleri, biraz başarılı bulanlar ile başarılı bulmayanlara göre daha yüksektir. Kendim başarılı bulan öğrencilerin Matematiksel Muhakeme Yetenek Düzeyleri ise, başarılı bulmayanlara ve biraz başarılı bulanlara göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The goal of this study is to examine the effects of students' individual characteristics on their mathematical reasoning abilities. The research has been carried out with 319 students attending seventh class in Osman Onyazıcı Primary School in Sincan in Ankara and in Nedret Arif Primary School. The data obtained via the measurement tools developed by the researcher were analyzed with the SPSS 12.0 Statistics Program and the following findings have been attained. The male and female students do not show any significant difference in relation to their level of mathematical reasoning abilities. It hasn't been found any meaningful relationship between the students' mathematical reasoning abilities and their pre-school educational conditions. The level of mathematical reasoning ability of students who have been living since their birth in this city is higher man those who have been living for 1-5 years. The mathematical reasoning ability of students do not show any significant difference in terms of the time period since which they have been at school. It hasn't been found any significant difference between the mathematical reasoning abilities of students and the number of children in their family. The mathematical reasoning abilities of students whose family have an income of 400 YTL. or more is higher than those whose family's income is between 200 and 300 YTL. The mathematical reasoning abilities of students do not show any significant difference in terms of their parenSs' job and education level. The mathematical reasoning abilities of students who have a private studying room is higher than those who have not any. The mathematical reasoning abilities of students who prepare for the LGS exam are higher than others. The mathematical reasoning abilities of students who prepare for the LGS exam don't show any significant difference in terms of their preparation time for the exam. It hasn't been found any significant difference between the students' reasoning abilities and the existence of any person who help them with their lessons. The mathematical reasoning abilities of students do not show any significant difference according to their willingness to the lesson. There is a significant difference between the mathematical reasoning abilities of students and their ability to perceive if they are successful in the lesson. The level of mathematical reasoning abilities of the students who find themselves really successful are higher than the ones who find themselves less successful or unsuccessful. And also, the level of mathematical reasoning abilities of students are higher for the students who see themselves as successful than those who see as unsuccessful or a little successful.