Müzik öğretmeni adaylarının piyano çalışma alışkanlıkları ve piyano çalışmalarını etkileyen faktörler
The factors affecting individual playing piano habits of students at the department of education of fine arts and the program teaching music
  1. Tez No: 160552
  2. Yazar: SERAP CEMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM BAĞIROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmem adaylarının piyano çalışma alışkanlıklarını ve bireysel piyano çalışmalarını etkileyen faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlayan bir çalışmadır. Bu çalışmanın oluşturulmasındaki amaç müzik öğretmeni adaylarının piyano dersi dışındaki bireysel piyano çalışmaları sırasında karşılaştıkları olumsuzlukları tespit etmek ve bu olumsuzlukları ortadan kaldırması olası öneriler sunmaktır. Yürütülen bu araştırma, nicel araştırma geleneği içerisinde yer alıp anket veri toplama aracı kullanılarak oluşturulmuştur. Ankette 24'ü yapılandırılmış, biri yarı yapılandırılmış olmak üzere toplam 25 soru bulunmaktadır. Araştırma için veri toplamak amacıyla Ankara Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi, İstanbul Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi ve Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Programlarının 2. ve 3. sınıf öğrencilerine anket uygulanmıştır. Araştırma, öğrencilerin ders dışındaki bireysel piyano çalışma alışkanlıklarını, çalışmalarım olumsuz etkileyen etmenleri ve piyano dersine karşı tutumlarını ortaya çıkarmıştır. Çalışmanın son kısmında, tespit edilen problemlerin ortadan kaldırılması için bazı önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Müzik, Eğitim, Piyano
Özet (Çeviri)
The research aims to find out the factors affecting individual playing piano habits of students at the department of Education of Fine Arts and the Program of Teaching Music. The purpose of this study is to determine the negativenesses affecting on the students of the Program of Teaching Music come acrossing the course of their studies of playing piano and recommend suggestions which aim to terminate those negativenesses. In the study, questionnaire method was used which is in the tradition of quantitative research. In the questionnaire, there were 25 questions, one of which was semi-structured. The questionnaire was carried out on the students who were in the second and third classes at the Department of Fine Arts and Teaching Music Programs in Gazi University, Gazi Faculty of Education in Ankara, Marmara University, Atatürk Faculty of Education in İstanbul and Blacksea Tecnical University Fatih Faculty of Education in Trabzon. The research revealed the factors affecting the students' habits and studies of playing piano individually which were apart from lessons and their attitudes against the lessons of playing piano. In the last chapter of the study, some suggestions were made in order to erase the problems determined by the research. Key Words : Music, Education, Piano vn