Fıkıhta istitâat kavramı ve tezahürleri
İstitaat in fiqh and its manifestation
- Tez No: 160553
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
02. Özet“Fıkıhta İstitâat Kavramı ve Tezahürleri”isimli tezimiz“Sonuç”bölümü hariç üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde istitâat kavramının fıkıh ve kelâm ilimlerindeki mahiyeti ele alınarak, istitâat kavramı ile yakın ilişkili terimler, istitâatin çeşitleri ve Türk Pozitif Hukukunda istitâat kavramı yerine kullanılan terimler açıklandı. İkinci bölümde istitâatin zedelenmesi veya tümden kalkması halleri ele alındı. Üçüncü bölümde ise istitâatin fürûu fıkıhta hangi şekiller altında ele alındığı tespit edilmeye çalışıldı. Sonuç olarak istitâat, kişilerin mükellef olmasına dayanak teşkil eden önemli bir kavram olduğu söylenebilir. Bu kavram dikkate alınarak kişilerin mükellef olma durumları tespit edilmektedir. Bunun sonucunda da kişilerin mükellef veya muaf tutulup tutulmayacakları tayin edilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
03. Summary Our study, namely“îstitaat In Fiqh and Its Manifestation”has consisted of three chapters apart from the“Conclusion”. In the first chapter, we generally tried to give information about istitaat in fiqh and Islamic theology, words connected with istitaat, the kinds of istitaat and the words are used in Turk Positive Law connected with istitaat. In the second chapter, we dealt with the places where the istitaat was damaged or removed. In the third chapter, we dealt with the effects of istitaat on the fürûu al-fiqh. In the conclusion, we emphasized the main results and dealt with main points that we reached. Ill