Liberal devlette sosyal politikalar
- Tez No: 160557
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
02.Özet Bu çalışma, insanlık için en önemli sayılabilecek eşitlik ve özgürlük kavramlarının, liberal teori içinde edinmiş olduğu anlamlan irdelemeye dönüktür. Bu bağlamda, liberalizmin ilk şekli olan klasik liberalizmden günümüze kadar tarihsel süreç içinde söz konusu iki kavramın aldığı şekil incelenmiştir. Klasik liberalizm, özgürlüğün birincil değer olduğunu kabul eder. Oysa eşitliğin de en az onun kadar önemli olduğunun farkına varılmasıyla, liberal teori içinden de değişik fikirler ileri sürülmüştür. Bu fikirlerin çıkış noktasında, eşitliğin tesis edilemediği durumlarda özgürlüğün bir işe yaramayacağı ön kabulü yer almıştır. Ortaya konan liberalizm türüne de sosyal liberalizm denmiştir. Sosyal liberalizm, sosyal devlet veya daha geniş uygulanmış biçimiyle refah devleti politikaları olarak pratiğe aktarılmıştır. Bu pratik, uygulandığı ülkelerde yeni birtakım gelişmelerin olmasına zemin hazırlamış ve özellikle, sosyal devlet uygulamalarının sistematik bir biçimde sürmesi halinde totaliter devlet biçimlerine yol açabileceği konusunda endişeler yaratmıştır. Öyle ki, refah devleti politikaları, ülkelerin bürokrasilerinin şişmesine neden olmuş ve devlet her bakımdan kuşatıcı hale gelmiştir. Liberallerin en çok endişe ettikleri konu, devletin piyasa ekonomisine müdahale etmesi ve bu şekilde de özgürlüklerin kısıtlanacağıdır. Bu nedenle, sosyal devlet uygulamalarına genellikle sıcak bakmamışlardır. Günümüzde de liberalizm, klasik biçimine dönüş eğilimi göstermektedir. Hatta, klasik liberalizm daha da ileriye götürülmekte ve devletin“ultra minimal”olması gereğinden söz edilmektedir. Yani çağdaş liberalizm, klasik formuna daha radikal bir biçimde geri dönmektedir.
Özet (Çeviri)
03.Summary The aim of this work is examine the concept of equality and liberty in the context of liberal theory. In this sense, they are analysed in the historical background from the classical liberalism to today. The classical liberalism accept that the concept of liberty is the first value. However when it has been realised that the concept of equality is as important as liberty, new different opinions came out from the liberal theory. According to this views, the liberty does not have any significance unless the equality is established. The type of liberalism is called social liberalism too. The social liberalism has been practised as a part of social state or welfare state. This practice has paved the way for the occurence of new developments, in particular, there has been critisims over the practice of social state in a way that it can cause the existence of totalitarian state. The most critised issue by liberals is the state's intervention in economy that constitutes a restriction to the liberty. That is the reason why they do not support the social state practice. In today, the concept of liberalism has a tendency to return its origin, classical liberalism. Even, it is beyond the understandings of classical liberalism and it is mentioned that states should be“ultra minimum”. In other words, modern liberalism returns its classical origin in a fundamental way. VII