Dünya ticaret örgütü kapsamında tarım ürünleri ticareti ve Türkiye
  1. Tez No: 160558
  2. Yazar: SADETTİN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KENAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET ikinci Dünya Savaşı sonrasında, ticari engellerin azaltılması ve taahhüde bağlanması arzusu, 1947 yılında Tarifeler ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT)' nın kurulmasına yolaçtı. Kuruluşundan beri GATT dünya ticaretinin ve uluslararası ticaretin kurallarını sağlamıştır. GATT geçici bir anlaşma idi ve 1948'den Dünya Ticaret örgütü (DTÖ) 'nün kurulduğu 1995 yılına kadar uluslararası ticareti yöneten yegane çok taraflı araç olarak kalmıştır. Uruguay Turu anlaşmaları günümüz DTÖ sisteminin temelidir. GATT'ın Uruguay Turu görüşmelerinde, tarım ürünleri ticareti gündeme alınmıştır. Bu Tur'un amacı; tarım sektöründe koruyucu politikaların tamamen ortadan kaldırılması değil, azaltılmasıdır. Uruguay Turu sonunda, 1994 yılında Marakeş'te Tarım Anlaşması imzalanmıştır. Tarım Anlaşması'nın yeni kuralları ve yükümlülük alanları; pazara giriş, iç destekler ve ihracat sübvansiyonlarıdır. Bu araştırma çalışması yedi esas bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde GATT ve DTÖ ile ilgili bazı bilgiler sunulmuştur. Bu çalışmanın ikinci bölümü; DTÖ ilkelerine göre, tarife dışı engellerle ilgili ana konuları kapsamaktadır. Bu çalışmanın üçüncü bölümü; Türkiye'de tarımın yapısı ve Türkiye'de tarımsal destekleme politikaları ile ilgilidir. Dördüncü bölüm; Dünya Ticaret Örgütü Tarım Görüşmeleri ve Türkiye'dir. Beşinci bölüm; tarım ürünleri ve Dünya Ticaret Örgütü'dür. Bu bölümde; DTÖ'nün tarımsal politikaları ve DTÖ'nün Türk tarım sektörü üzerindeki etkileri ile ilgili bazı temel düşünceler ileri sürülmüştür. Bu çalışmanın altıncı bölümünde; Türk tarım sektöründe, DTÖ ilkelerine uygun politika önerileri sunulmuştur. Bu bölümde bulgular; Türk tarım sektöründe uygulanabilir tarımsal politika alternatiflerine dayalı bir seminde elde edilmiştir. Son olarak genel değerlendirme, öneriler ve sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the aftermath of the Second World War, enthusiasm for reducing and binding trade barriers led to the establishment of the General Agreement on Tariffs and Trade (GATT) in 1947. Since its foundation, the GATT provided the rules of world trade and international commerce. It was a provisional agreement and remained the only multilateral instrument governing international trade from 1948 until the World Trade Organisation (WTO) was established in 1995. The Uruguay Round agreements are the basis of the present WTO system. At the Uruguay Round of GATT negotiations, agricultural trade was put on the agenda. The aims of this Round were to reduce, not eliminate, policies for the protection of the agricultural sector. At the end of the Uruguay Round, the Agreement on Agriculture was signed in Marrakesh in 1994. The new rules and commitments areas of the Agriculture Agreement are the market access, domestic support and export subsidies. This research study is comprised of seven main sections, in the first section some basic information is submitted about GATT and WTO. Second section of this study comprises main topics of non-tariff barriers according to principles of WTO. Third section of study is about structure of agriculture and agricultural support policies in Turkey. Fourth section is the World Trade Organisation Agricultural Negotiations and Turkey. Fifth section is Agricultural Product and World Trade Organisation. In this section we present some basic concepts about the WTO agricultural policies and its impacts on the Turkish agricultural sector. In the sixth section of this study we present the policy suggestions in accordance with the WTO principles at the Turkish agricultural sector. In this section, the findings are drown together as a basis for suggested agricultural policy options affecting the agricultural sector of Turkey. Finally, we submitted general appraisals, suggestions and conclusions. IX