XVII. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı - Fransız ilişkileri Muteferrıka Süleyman Ağa'nın Fransa elçiliği (1669-1670)
- Tez No: 160561
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAADDİN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
02. Özet 1536 yılında Türk-Fransız siyasi ilişkilerinin resmen kurulması ile diplomatik münasebetler de olumlu bir safhaya girmiştir. Kanuni'nin Hıristiyan Avrupa birliğini parçalamak ve ticaretini geliştirmek gayeleri ile Fransa'ya vermiş olduğu imtiyazlar duraklama devrinden sonra Osmanlı'nın zararına işleyecek de olsa Osmanlı-Fransız ilişkileri açısından bir dönüm noktası olmuştur. Her ne kadar Fransa bu politikasını devam ettirme gayreti içerisinde olsa da çoğu zaman dostluk kurduğu Osmanlılara karşı ters davranışlar sergilediği de olmuştur. Özellikle Girit Savaşları esnasında Fransızların Venediklilere önemli sayıda asker ve malzeme yardımında bulunmasını buna örnek olarak gösterebiliriz. Fransız hükümdarı XIV. Louis, Girit Savaşı devam ederken oluşan kötü havayı yumuşatmak ve ticari ilişkileri düzeltmek amacıyla İstanbul'a bir elçi göndermişti. Bu elçi diplomatik açıdan bir basan elde edemese de kendisine mukabil Paris'e bir elçi gönderilmesi için çalışmış ve Müteferrika Süleyman Ağa'nın Paris'e elçi olarak gönderilmesini sağlamıştır. Müteferrika Süleyman Ağa'nın Paris'e elçi olarak gönderilmesi sadece siyasi bir nitelik taşımakta idi. Elçi padişahın namesini Fransa kralına sunacaktı. Müteferrika Süleyman Ağa bu görevini yerine getirdikten yaklaşık bir yıl sonra istanbul'a geri dönmüştür. Bu tez, XVII. yüzyıl ve öncesindeki Türk-Fransız ilişkileri çerçevesinde Müteferrika Süleyman Ağa'nın elçiliği ve bu elçilikle ilgili bir seyahatname olmadığından mevcut kaynaklar dahilinde bu elçiliğe atanma nedenleri, yolculuğu ve maiyeti, Paris'teki diplomatik faaliyetleri ve bu elçiliğin Fransa' daki sosyal ve kültürel hayata yansımaları ve bu elçilik ile Fransız toplumunun Türk adet ve geleneklerine olan bakışlarındaki değişmeler ile ilgili bilgilerin detaylı bir incelemesidir.
Özet (Çeviri)
02. Summary With officially establishing Turkish-French political relationships in 1536 diplomatic relationships also turned into positive way. Though the privileges given by Kanuni with the effort to disrupt Christian Europe union and develop trade it was turning point in Ottoman - French relationships. As though France was in endeavor to continue this policy many times it has happened that they showed negative attitude to Ottomans with whom they established friendship. Especially French help by essential quantity of troops and equipment to Venetians during Crete Wars could be given as an example. French King Louis XTV. sent an ambassador to Istanbul with aim to soften bad terms occurred during Crete Wars and to improve trade relations. Though this ambassador didn't reach any success in diplomacy he worked on sending to Paris an ambassador equal to him and provided Müteferrika Süleyman Ağa to be sent to Paris as an ambassador. Sending Müteferrika Süleyman Ağa to Paris as an ambassador has only political status. The ambassador was to submit Hümayunname to French king. After Müteferrika Süleyman Ağa has performed his duty he returned to Istanbul approximately one year later. This thesis is a detailed review of information within the present sources in XVII. century and later Turkish-French relationships because of absence a Seyahatname (book of travel), regarding appointment of Müteferrika Süleyman Ağa to embassy and causes of his embassy, journey and suite, his diplomacy activities in Paris, reflections of the embassy on social and cultural life in France and changes in French nations' view to Turkish customs and traditions due to this embassy. VII