Cem Dergisi'nde sunulan alevilik
Alawism presented in the Journal of Cem
  1. Tez No: 160562
  2. Yazar: YAŞAR ŞANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET İSHAK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Cem Dergisinde sunulan Aleviliği konu edindiğimiz Cem Dergisi 'nde Sunulan Alevilik isimli çalışmamız bir giriş, altı bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Girişte Cem Dergisi tanıtıldıktan sonra birinci bölümde Alevilikle ilgili kavramlar ve kaynaklar ortaya konulmuştur. İkinci bölümde Aleviliğin tarihi ve önemli kişilerini ortaya koymaya çalıştık. Üçüncü bölümde Alevilikte mevcut olan inanç ve ibadetleri izah ettik. Dördüncü bölümde sosyal hayat konu edinilmiştir. Beşinci bölümde Aleviliğin gelenekleri, kurumlan ve sanata bakışı ele alınmıştır. Altıncı bölümde Aleviliğin devlet, Diyanet, siyaset, çeşitli sosyal grup ve akımlarla olan ilişkisi incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise araştırmamız esnasında elde ettiğimiz neticeler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study, namely“Alawism presented in the Journal of Cem”which, we have examined the Alawism has been presented in the Journal of Cem has consisted of an introduction and six chapter and conclusion. After been introduced, Journal of Cem in the introduction, concepts and resources related to Alawism have been exhibited in the first chapter. In the second chapter, we tried to exhibit the history of Alawism and it's important persons. In the third chapter, we explained bliefs and worships in the Alawism. In the fourth chapter, it has been investigated social life in Alawism. In the fifth chapter, it has been dealt with traditions, institutions and view of art of Alawism. In the sixth chapter, it has been examined relation of Alawism with state, politics, different social groups and movements. In the final chapter, we emphasized the main results we dealt with and main points we reached.