Locke'un siyaset anlayışı
Locke's political understanding
- Tez No: 160592
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET 17. Yüzyıl filozofu John Locke'un (1632-1704) siyaset anlayışı kuramsal tartışmaları olduğu kadar, pratikteki siyasal olayların da yansımalarını ortaya koyar. Locke'un doğa yasası siyaset anlayışının metafizik temelini yansıtır. Doğa Yasası Üzerine Denemeler3 de özellikle filozofun ahlak anlayışı ve dinsel bakışı da yansır. Özellikle bu yanları bu çalışmayı İki Inceleme'den farklı kılar. Buna göre doğal durumda herkes ussalığı çerçevesinde kendi kendisinin yürütücüsü ve yargıcıdır. Kendi kararlarını özgür istemiyle alır. Eğer yasa düzeni zorbalığa dayanıyorsa bu düzen daha güvenli olacaktır. Ama Locke'a göre insanların oluşturdukları bu düzen usunu doğru kullanamayıp, kendini öbür bireylerle savaş durumuna sokacak kişiler tarafından bozulabilir. Bu nedenle insanlar kendi özgür istemleriyle daha güvenli bir yapı altında biraraya gelmek isterler. Böylece insanlar toplumsal bir yapı oluşturmak amacındadırlar. Burada bireyler özgürce kendi rızalarıyla bu kararı verebilmelidir. Bu noktada Locke'a göre ailenin eğitimi belirleyici olacaktır. Aile baskıcı bir eğitim uygulamayıp, özgür istemleriyle kararlarını verebilen kişiler yetiştirmelidir. Bu şekilde kişiler sivil ya da siyasal topluma özellikle mülkiyetlerini korumak için katılırlar. Locke ilk aşamada devlete bağlı bir sivil toplumu öngörür. Sivil toplumdaki kişilerin özgürlüğünü, sağlığını, emekliliğini ve mülkünü güvence altına alacak devlet olacaktır. Buna göre kişiler geniş anlamda mülklerini koruyacak bir yasa düzeni altında biraraya gelerek siyasal toplumu kurarlar. Siyasal toplumda halkın yararına yasalar yapacak olan yasama erki mülkiyeti düzenleyecek yasaları çıkaracaktır. Locke'a göre bu düzenin iyi işlemesi için özellikle yasama ve yürütme erkinin ayrı ellerde olması gereklidir. Özellikle yürütme ve yasama erkinin aynı ellerde toplanması zorba bir yönetimin ülkede güç kazanmasını getirebilir. Locke böyle bir yönetimin kendini halkla savaş durumuna soktuğunu ortaya koyar. Locke'a göre böylece halkın çoğunluğu bu zorba yönetimin farkına varırısa ona karşı direnme hakkını uygulayabilir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Philosopher of 17th century, John Locke's (1632-1704) political understanding comprises reflections on the political events of his age as well as theoretical debates. Locke's natural law reveals the metaphysical ground of his political understanding. Locke's Essays on The Law of Nature especially reflects philosopher's ethical and theological views. In this sense this work includes a difference from his Two Treatises. So everybody, in view of His/her reason, is executor and judge of himself/herself. He/She makes a decision of his/her ownwith free will. If the order of law is based on tyranny, that order may be broken by people who could not use their reason and so enter into a war with the others. So humans desire to come together to build up a social structure which ensures their safety. To acheieve this end individuals should freely make such a decision with their assent. In this point, according to Locke, education in families become significant. Oppressive education should be discarded in the family to grow up individuals who can make their decisions with their own free will. Therefore people participate in civil or political community to protect their property. In the first place Locke presupposes a civil society linked with a State. A State guarantees to persons' freedom, their health, their rest and their estate in a civil society. According to this, persons construct to political society that will protect to their property in a large meaning when they come together under the order of law. Legislation makes laws that will organise ownership for the advantage of people in a political society. According to Locke, especially legislative and executive powers must be at distinct hands to work out that order. Especially when executive and legislative powers are not differentiated, tyrannical government come to power in that country. In this way Locke shows that this government wages a war against people. According to Locke, when the majority of people realizes this form of tyrannical government, they have the right to resistance against it. Ill