John Locke'un siyaset felsefesi üzerine bir inceleme
A study of John Locke's political philosophy
- Tez No: 800685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
John Locke'un Siyaset Felsefesi Üzerine Bir İnceleme isimli çalışmanın amacı, siyaset felsefesi alanında ele alınan temel kavram ve problemleri belirleyerek John Locke'un yaşadığı dönemde bu problemler çerçevesinde ileri sürdüğü siyaset anlayışını farklı açılardan ortaya koymaya çalışmaktır. Çalışma giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, siyaset felsefesinin tanımı ve konusu hakkında genel bilgiler verilerek John Locke'un siyaset felsefesine ilişkin görüşlerinin hareket noktası açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, siyaset felsefesinin konusu, amacı, önemi, genel kavram ve problemleri ele alınarak Locke'un siyaset felsefesiyle bağlantılarına değinilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, Locke'un siyaset felsefesinin ana hatlarını oluşturan insan doğası, doğa durumu ve doğa yasası, mülkiyet hakkı, kölelik, toplumsal düzene geçişin nedenleri, toplum sözleşmesi, devlet anlayışı, kuvvetler ayrılığı ilkesi ve direnme hakkı kavramları ile ilgili fikirleri tartışılmaya çalışılmıştır. Sonuçta ise çalışma ile ilgili genel bir değerlendirme yapılarak Locke'un siyaset felsefesine olan katkıları eleştirel perspektiften tartışılmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to indentify the main problems in the field of political philosophy and to the present the solution proposals developed by John Locke for these problems to the reader. The study consists of an introduction and two main parts.In the introduction part, the starting point of John Locke's views on political philosophy has been tried to be explained by giving information about the definition and subject of political philosophy. In the second part, Locke's ideas about human nature, state of nature and nature law, Property right, slavery, the reasons for the transition to social order, social Contract, Understanding of the state, the principle of seperation of powers, and the right to resist, which constitute the main lines of his political philosophy, have been tried to be discussed. As a result, Locke's contributions to political philosophy were tried to be expressed by making a general evaluation about the study.