The lessons and horizons of air power doctrine
Hava gücü doktrinin dersleri ve ufukları
- Tez No: 160617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
ÖZET Hava gücünün hâlihazırdaki kullanımı ve savaşların sonuçlarına olan etkisi bazı çevrelerce tartışılsa da, son yüzyılın, özellikle son yirmi yılın olayları, hava ve uzayı en iyi şekilde kullanan silahlı kuvvetlerin bir sonraki savaşı kazanmasının çok daha olası olduğunu göstermektedir. Hava gücünün kendi başına bir savaşı kazanıp kazanamayacağı, savaşın sonucunu etkileyecek darbeyi vurup vuramayacağı sorusuna Çöl Fırtınası, Sonsuz Özgürlük, Irak Özgürlüğü gibi harekâtlarda kısmen yanıtlanmıştır. En son teknolojileri kullanan hava gücü geleceğin liderlerine cerrahi nitelikte sayılabilecek düzeyde hassasiyet gerektiren harekâtlarda dahi uygulanabilir bir alternatif sunmaktadır. Bugünün ve yarının beklenen çatışmalarında, hava gücü, deniz ve kara güçleri gibi, her türlü sonuca ulaşan yollan tek başına sağlayamaz. Ne var ki bu amaçlardan biri düşmanın ordusunu hareket ettirmek olsa bile, hava gücü bu amaç için kesin sonuçlu çözümler sunabilir. Üç anahtar faktörün, yani teori, teknoloji ve uygulamanın sinerjik olarak gelişmesinin, hava gücünün azami muharebe potansiyeline ulaşacak gelişmeyi göstermesi için elzem olduğu düşünülmektedir. Geleceğin muhabere alam, ileri teknoloji ve karmaşık savaş unsurlarından oluşan, uzayın derinliklerine doğru ilerleyen, daha fazla hassasiyetle atış yapan, ve zamanında ulaşacak doğru bilgiye daha fazla ihtiyaç duyan yeni bir ortam olacaktır. Bu akademik araştırma kapsamında, hava gücü ve doktrinini analiz ederek değişkenlerini objektif olarak tartışmaya açmanın yanısıra, hava gücünün doğasında bulunan sürat, esneklik ve çok yönlülük unsurlarını da günümüzün harekât ihtiyaçlarının ötesine götürebilmek amaç edinilmiştir. Nitekim incelemenin kronolojik açılımlarının geleceğe yönelik yansıtımlarında Hava Gücünü etkin, akıllı ve rasyonel kullanan muharip tarafların, savaşta en az kayıpla zafere ulaşabileceği sonucunun, araştırmanın özündeki temel olarak tanımlanabileceği değerlendirilmektedir. XIV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although the current role of the airpower and its effect on the overall war are disputed by some, the events of the last century, especially last two decades, indicate that the armed forces better exploiting air and space will be far more likely to win the next war. The question whether airpower is capable of winning a war by itself, whether it can deliver the decisive blow has been partially been answered with Desert Storm, Operation Enduring Freedom, Operation Deliberate Force and Operation Iraqi Freedom. Airpower with its exploitation of cutting edge technology does give future leaders a viable alternative even for surgical operations. In the expected conflicts of today and tomorrow, airpower, like land or sea power, cannot provide the sole means to all ends. However, even if one of the goals is to move an enemy's army, airpower can provide the decisive means to this end. The synergistic evolution of three key elements; theory, technology, and practice, is critical to the evolution of airpower in order to achieve its maximum combat potential. The future battlespace will be a new regime of high-technology and complex warfare, extended into space, with more precision strike, and greater demand for accurate and timely information. Understanding current airpower doctrine as well as improving it beyond the mundane operational necessities of the day will provide those who do with a decisive advantage over their adversaries. XIII