Kur'anda akıl kavramına sık sık yapılan vurgunun önemi
The in portance of the intelligace which is freguentiy explained in hold Quran
- Tez No: 82076
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Aktaş, Halil, Kur'an-da Akıl Kavramına Sık Sık Yapılan Vurgunun Önemi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Şevki Saka, 95 s. Kur'an-ı Kerim'de bir çok ayetlerde akıldan, aklın öneminden ve tefekkürden bahsedilmektedir. Akıl ilâhi bir nurdur. Onunla hak ve batıl şeyler bilinir. İnsanı diğer varlıklardan ayıran ve bu yüzden Allah'a karşı yükümlü kılan yegane şey, akıl ve tefekkür yeteneğidir. Tefekkürün insan hayatı üzerinde büyük tesiri vardır. Meselâ, günahlardan tevbesi, ilahi nimetlere karşı şükür hali bulunması, Allah ve Resulüne karşı muhabbetli olması, ümit halinin celbetmesi, Allah'tan korkması, aynı zamanda yeryüzünde gezmesi, eski kavimlerin başına gelen musibet ve ilahi azaptan ibret alması, bütün bunlar tefekküre bağlıdır. İnsan evvela kendi yaratılışında tefekküre dalması gerekir. Saniyen, yaşadığı yerin ne kadar hayatına elverişli olduğuna, teneffüs ettiği havanm hayatma ne derece hayat kattığına, atmosferin irtifasındaki inceliğe, havadaki oksijen oranının hikmetine bakıp ilahi kudretin yüceliğine, varlığına ve birliğine delalet eden âfâkî ve enfüsî delilleri düşünerek, Allah'ın Yüce kudretine teslim olup, O'na saygılı olmağa gayret etmesi gerekir. İşte gökler ve yerler, şu uzak mesafeler, şu kocaman cisimler, şu sihirleyici ufuklar, şu meçhul alemler, başlan döndüren korkunç fezadaki varlıkların yerlerini alışlanndaki intizam ve hareketlerindeki şu düzenlilik, Ay ve Güneşin belirli yükseklikteki hikmetleri büyün muammalar, ince bir hesaba bağlı olup ancak hakim ve kadir bir yaratanın kudretiyle meydana geldiğini fehmedip.ona karşı kulluk görevimizi eksiksiz olarak ye&ıe getirmeğe önem vermeliyiz. : ; ı Başta da belirtildiği gibi akıl Allah'ın insanlara bahşettiği en önemli enimetlerden biridir. i'Jcıllı olan, Allah'a inanan, peygamberi tasdik eden ve ibadetleri yapan kimsedir. Zira selim akim hakim olmadığı hiçbirşeyde hayır yoktur.
Özet (Çeviri)
Aktaş, Halil, The in Portance Of The İntelligace Wich is Freguentlv Explained İn Hole Quran, Master Thesis, Advisar: Şevki Saka, 95 s. In several verses of the Great Koran, it is mentioned about intelligence, importance of the intelligence, thought. The intelligence is a divine light. With the intelligence, the right and wrong things are known. The only thing which differentiate the human being from the other dwellers and thus gets human being obliged before the God is intelligence and thinking capability. Thinking has a great effect on the life of human being. For example, forswearing the sins, and to be thankful to the divine blessings, to feel respect to God and God's Prophet, to remain hope, to keep fear for the God, at the Same time vander on the earth, to take lesson from disasters and divine pain occurred over the old clans, all these are related to the thinking. First of all, the human being must fall into thinking about creation. By the representation, the human being must try to give respect to the God, by looking at how suitable the life and place of living for the life, how much the air breathed adds life to your life, the thinness of the air, wisdom of the oxygen rate in the air, and thus thinking objective and subjective proofs demonstrating greatness, existence and unity of the God and submitting the self to the Grace of God. The sky and earth, such distances, such vast objects and bodies, those charming horizons, those unknown universes, the order in the objects in that vertiginous and magnificent space which takes their position, and the order their movements, wisdom of moon and sun at certain altitudes, the great secrets all depend on a accurate calculation, however, we must conceive that such facts are performing our duties and services we owed to the God. As already mentioned in the first paragraphs, the intelligence and wisdom are the most important blessings that God granted to the Human beings. He who is wise and intelligent is that person who believe in God and Prophets, and delivers his services of worship. Because, a thing which are dominated by the intelligence does no good no body. i