Velayetname'de ad yapımı
Word formation in Velayetname
  1. Tez No: 160630
  2. Yazar: GÖKMEN BOZTİLKİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
ÖZET Bu çalışmada Anadolu'da heteredoks İslamın kurucularından Hacı Bektaş-ı Veli adına yazılmış Velâyetnâme-i Hacı Bektaş-ı Veli adlı eserdeki Eski Anadolu Türkçesi dönemine ait ad yapımım incelemektedir. Çalışma metnin tamamının yazıçevrimi ile çözümlemeli dizinini içermektedir. Çalışma için Velâyetnüme-i Hacı Bektaş-ı Veli adlı eserin Nevşehir ili Hacıbektaş İlçesi Halk Rütüphanesi'ndeki 120 numaralı nüshası kullanıldı. Giriş bölümünde kısaca eser ve yazıldığı dönem, eser üzerine daha önce yapılmış çalışmalar, eserin içeriği ve eserdeki ad yapmamı incelerken kullanılacak yöntem üzerinde duruldu. Daha sonra, çeşitli ek ve sözcüklerin metinde karşılaşılan farklı kullanımları ile ilgili saptamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde metin içinde geçen addan ad ve eylemden ad yapım ekleri, daha sonra metnin yazı çevrimi, üçüncü bölümde ise çözümlemeli dizin ve kaynakça yer almaktadır. Son olarak da metnin 1-107. varaklar arası tıpkıbasımı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study consists of the formation of denominal and deverbal nominals in the book of Velâyetnüme-i Hacı Bektaş-ı Veli which belongs to the Old Anatolian Turkish Period. For this study, the copy of the book which is recorded as number 120 and present in the public library of the town of Hacıbektaş, was used. In the introduction part it is shortly mentioned about the book's content, the period in which it had been written and the way used while studying on the formation of denominal and deverbal nominals. Then it is mentinoned about the different usage of the words and suffixes which had been located in this text. In the second chapter, the formation of denominal and deverbal nominals which are present in the text have been given, in the next part transcription of the text, in the third the part, analytical index and the bibliography have been presented. In the last part the of the study the facsimile of the leaves 1-107. have been located.