Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da ABD'nin yeni oluşum projeleri (medeniyetler çatışması ve büyük santranç tahtası tezleri ışığında BOP-GOP-GODKAG)
New formation projects of USA towards the middle east and the north Africa (in the light of clash of civilizations and the great chess board theories-BOP-GOP-GODGAG)
- Tez No: 160643
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Büyük Orta Doğu Projesi, aslında tarihi niteliği olan bir projedir. Orta Doğu' da yer alan bölgelerin bir bütün olarak görülmesi ve bu bölgede otoriteyi sağlayacak bir siyasal yapılanmanın gerçekleştirilmesi doğrultusunda her dönemde ve her siyasal güç açısından Orta Doğu'yu genel olarak büyük sınırlar içerisinde ele alan bazı yaklaşımlar ve projeler geliştirilmiştir. İran, Anadolu, Mezopotamya ya da Mısır merkezli siyasal yapılanmalar daha büyük bir güç olmak için ortaya çıktıklarında, dünyanın jeopolitik merkezi olan Orta Doğu alanını daha büyük sınırlar çerçevesinde kendi kontrolleri altına almak istemişlerdir. Sümerler, Babiller, Persler, Memluklar, Selçuklular ve de Osmanlılar aynı yoldan giderek, bütün bölgeye egemen olmak istediklerinde kendilerine göre ve gene kendilerinin merkezinde yer aldıkları bir Ortadoğu hegemonya alanı oluşturmanın çabası içerisinde olmuşlardır. Bölge içinde, yanında ya da bölgeye yakın bir konumda kurulmuş olan bütün devletler daha fazla büyümek amacıyla Orta Doğu alanını kendi denetimleri altına almak ve böylece bir büyük imparatorluğu kurmak istemişlerdir. Orta Doğu bölgesi sahip olduğu konumu gereği böylesine büyük siyasal yapılanmalar için, elverişli olduğundan, büyümek isteyen devletler Orta Doğu alanında daha büyük bir Orta Doğu arayışı içerisinde olmuşlardır. Bölge ülkeleri bütün bölgeyi kendi kontrolleri altına alabilmek için böylesine bir projeyi her zaman için kendi güvenlikleri açısından zorunlu görmüşlerdir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Great Middle Eastern Project is actually a historical project. Throughout time many political powers developed plans and projects about the Middle East by considering many regions of the area as a whole land as they tried to build a political structure that controls the landscape. Iran, Anatolia, Mesopotamia, or Egypt centered powers tried to take control of the geopolitical center of the world, the Middle East, when they appeared in the political arena to be big powers. Sumerians, Babylons, Persians, Memluks, Selcuks, and the Ottomans also followed the same path as they all tried to control the Middle East in their own sense and as they all tried creating a Middle Eastern hegemony with themselves being the center of it. Many countries in or close to Middle East tried taking the region under their own control to expand their boundaries to form a large empire. Since Middle East region is capable for such large political structure because of its geographic position, expanding countries had grown expectations on the region. The countries of the region always found a big project like this necessary for their security, where they can fully control the whole region.