TRT repertuarındaki Ordu Türkülerinin makam-ayak, tür ve usul yönünden incelenmesi
Examination of folk songs of Ordu province in TRT's repertoure reganding makam-ayak, tür ve usul
- Tez No: 160658
- Danışmanlar: PROF. SALİH ERGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TRT REPERTUARINDAKI ORDU TÜRKÜLERİNİN MAKAM - AYAK, TÜR VE USUL YÖNÜNDEN İNCELENMESİ Ata Bahri ÇAĞLAYAN SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ANABİLİM DALI MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ BİLİM DALI Danışman Prof. M. Salih ERGAN 2005, Sayfa: 93 + (57 Ek) Jüri : Prof. M. Salih Ergan Prof. Yusuf Akbulut Yrd. Doç. Hamit ÖnalBu araştırma, TRT repertuarındaki Ordu türkülerinin, makam- ayak, tür ve usullerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, Ordu iline ilişkin genel bilgiler verildikten sonra TRT repertuarındaki Ordu türküleri, repertuara giriş sırasına göre incelenmiş, yapılan kaynak taramaları, mahalli sanatçıların görüşleri ve konu ile ilgili araştırma yapan yetkin kişilerin bildikleri göz önünde bulundurularak sonuca gidilmiştir. Sonuçta, Ordu iline ait 56 türkünün makam-ayak, usul ve türüne göre gruplandırılması yapılmıştır. Ayrıca yapılan bu gruplandırmada, en çok hangi makam-ayak, usul ve türde türküler olduğu tespit edilmiş, elde edilen sonuçlar ışığında önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Makam,Ayak,Usul,Tür ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER DEGREE THESIS EXAMINATION OF FOLK SONGS OF ORDU PROVINCE IN TRT'S REPERTOIRE REGANDING MAKAM-AYAK, TÜR AND USUL Ata Bahri ÇA?LAYAN SELÇUK UNIVERSITY SOCIAL SCIENCE INSTITUTE FINE ARTS EDUCATION MAIN SCIENCE MUSIC TEACHER EDUCATION SCD2NCE Adviser Prof.M.SalihERGAN 2005,Page:93 + (57Ek) Jury : Prof. M. Salih Ergan Prof. Yusuf Akbulut Yrd. Doç. Hamit Önal mThe aim of this research is to define the folk songs, makam, ayak, tür and usul of Ordu Province. In this project, after giving general information about Ordu Province, Ordu Province folk songs were examined according to enterance order. The conclusion was based on the review of literature, the views of local folk artists and professionals. As a result, 56 folk songs were classified according to their makam-ayak, usul and quanti tive distribution. The suggestions were addressed in the linghts of the results. Key Words : Makam, Ayak, Tür, Usul iv