Zaman yönetimi-yönetsel başarı ilişkisi ve eğitim kurumları yöneticilerinin zaman yönetiminin yönetsel başarı yönünden incelenmesi
- Tez No: 160683
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Zaman yıllardan beri önemini koruyan ve telafisi mümkün olmayan değerli bir kaynaktır. Bu kaynağın etkili kullanılması bireyin hem kendisine hem de bulunduğu topluma yarar sağlayacaktır. Günümüzde zaman diğer kaynaklarda olduğu gibi hızla tüketilmektedir. Zamanın verimli bir şekilde kullanılabilmesi onun iyi yönetilmesine bağlı olarak değişmektedir. Yönetim kademelerindeki kişilerin zamanlarını verimli kullanmaları kendilerinden daha çok yönettikleri kuruma kazanç sağlayacaktır. Yöneticinin zamanını verimli kullanması onun yönetsel basan düzeyini de kuşkusuz pozitif yönde etkileyecektir. Bu çalışmada ilköğretim ve ortaöğretim yöneticilerinin yönetim işleri açısından zamanı nasıl kullandıkları ve zamanı etkin kullanmalarının yönetsel başarı düzeyleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde zaman ve zaman yönetimi kavramları üzerinde durulmuş, zaman yönetiminin bir yönetici açısından önemi açıklanmıştır. Zamanı verimli kullanmayı engelleyen etkenlerin neler olduğu araştırılmış ve bunları engelleme yöntemleri açıklanmıştır. İkinci bölümde; yönetsel başarı kavramı öğeleri ve alanlarıyla ele alınmış, yönetsel başarıyı etkileyen faktörler ve yönetsel başarının değerlendirilmesi üzerine araştırmalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise zaman yönetimi ve yönetsel basan kavramları birlikte ele alınarak aralarındaki ilişki incelenmiş, zaman yönetiminin yönetsel basan düzeyi üzerindeki etkileri vurgulanmıştır. Son bölümde ise eğitim kurumlan yöneticilerine uygulanan anketin t testi ve anova analizleri ile değerlendirilmesi yapılmış, sonuçlar elde edilmiş ve öneriler sunulmuştur. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Time has been very important source, which keeps its value and it is irrecoverable for ages. Using this source effectively will provide benefit both to the person himself and to the society he is in. Nowadays time is being spent as quickly as the other sources. To use the time efficiently varies according to its usage and ruling of it.When the people at the administration department use the time effeciently, they will make more profit to the company they direct than themselves.The director's using his time productively will certainly effect his level of direction in positive ways. In this search how the directors of primary school and high school used their time effectively and the effects on their directing success to use the time properly has been examined. In the first part, it has been studied the terms of time and its ruling, and its importance has been explained for the point of a director. It has been examined what the factors which prevent the usage of time properly and it has been explained the ways of preventing it. In the second part of the study the directional success has been examined with all elements and areas, some searches have been applied to the factors which effect the directing success, and also on the evaluation of it. In the third part, the terms of the directing time and directing success have been examined together, the relation between these two has been examined. The effects on the level of directing success have been emphasized. At the last part of the study, an evaluation of the T test which applied to the directors of education association and analysis of Anova has been evaluated, the results have been handed, and also some offers have been presented. X