Fikrî haklar ve iktisadî önemi: Türkiye incelemesi
İntellectual property rights and the economic importance of them: The study of Turkey
  1. Tez No: 160684
  2. Yazar: BAHADIR USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
m ÖZET Fikrî haklar devletlerin yasal sistemleri ile verilmektedir. Bu hakka konu olan ürünler ya da çalışmalar fikrî çaba ve zeka ile ortaya çıkmaktadır. Fikrî haklar; Eser Sahibinin Hakkı ve Sınaî Haklar olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Eser Sahibinin Hakkı kavramı edebî, sanatsal ve bilimsel eserlerle ile ilgilidir. Sınaî haklar ise buluşlar (patentler, faydalı modeller), markalar, vb. haklar ile ilgilidir. Her iki alanda da hak sahipleri kapsamlı ve tekelci yetkilere sahiplerdir. Türkiye'de fikrî haklar konusu 1850'li yıllarda tartışılmaya başlanmıştır. Fakat Türkiye'de Sınaî Haklar alanında ilk kanun 1879 yılında Eser Sahibinin Hakkı alanında ise ilk kanun 1910 yılında yürürlüğe girmiştir. Günümüzde fikir ve sanat eserleri ile ilgili koruma 1952 yılında yürürlüğe giren Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na dayanmaktadır. Bu kanun günümüze kadar dört defa değişikliğe uğramıştır. En son değişiklik 2004 yılında yapılmıştır. Günümüz buluşları ile ilgili koruma ise 1995 yılında yürürlüğe giren Patent Yasasına dayanmaktadır. Türkiye'de fikrî haklar ile ilgili mevzuat gelişmiş ülkelerin yasalarıyla uyumlu olsa da, uygulamada bazı problemlerle karşılaşılmaktadır. Fikrî haklar son yıllatın en önemli konularından biridir. Çünkü fikrî hakların etkin korunmasıyla; teknolojik ilerleme sağlanmakta, yatırımlar için uygun teşvik imkanı oluşmakta ve fikrî haklarla ilgili alanlarda önemli boyutta istihdam yaratılmaktadır. Dolayısıyla sadece gelişmiş ülkeler değil gelişmekte olan ülkeler de Eser Sahibinin Hakkı ve Sınaî Haklar konularıyla yalandan ilgilenmektedirler. Özetle daha etkili fikrî hak koruması daha fazla ekonomik büyüme anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Intellectual property rights are granted by the legal systems of states. The research or products which are relevant to these rights are found as a result of intellectual effort and ingenuity. Intellectual property rights are divided into two groups: Copyright and Industrial Property. Copyright is related to literary, artistic and scientific works. However, Industrial Property is relevant inventions (patents / useful models), trademarks, etc. In both fields, the owner (author or inventor) of property rights has extensive and exclusive rights. Intellectual Property Rights in Turkey began to be discussed in the 1 850's, but the first Industrial Property law came into effect in 1879 whereas the first Copyright law took effect in 1910 in Turkey. Today, preservation of literary, artistic and scientific works are based on the Copyright law which came into effect in 1952. This law, four times has been changed four times so far. The latest law change was made in 2004. The preservation of today's inventions is based on the Patent law which was passed in 1995. Even if, the laws of Intellectual Property Rights in Turkey are in harmony with developed countries, there still appear problems in process of application. Intellectual Property Rights have been one of the most important topics in recent years. Because the preservation of intellectual property rights contributes to technological advancements, encourages entrepreneurs to invest, and create employment opportunities. Therefore, not only industrialized states but also developing countries are closely concerned with both Copyright and Industrial Property Rights. To sum up, the more effective preservation of Intellectual Property means more economic growth.