Tokat-Turhal sığır besiciliği işletmelerinin ekonomik analizi
- Tez No: 16070
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECDET ANGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Sığır besiciliği işletmelerinin ekonomik analizinde, 124 işletmeden anket tekniği ile sağlanan veriler analizlenmiştir. işletmelerin ekonomik yapıları, yıllık ekonomik faaliyet sonuçları ve besicilikte kullanılan teknikler incelenmiştir, işletmeler büyüdükçe gelirlerinin ve başarı derecelerinin arttığı saptanmıştır. Tüm gruplarda net hasıla pozitiftir. Sığır besiciliğinin fonksiyonel analizi ile çoklu regresyon ve korrelasyon analizlerine yer verilmiştir, üretim fonksiyonlarının tahmininde Cobb - Douglas tipi fonksiyonlar kullanılmıştır. Üretim faktörlerinin etkinlik katsayıları ve marjinal üretim elastikiyetleri belirlenmiştir, üretim faktörlerinin gelir üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca üretim miktarları ile yem türleri arasındaki fonksiyonel ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The results obtained from 124 farms through stratified random sampling have been grouped into 4 and analysed. The cattle feeding farms in this area have been economically analysed. The economic structure, the results of annual economic activity, the tecniques used for cattle feeding and the functional analysis of production have been carried out on the basis of research. The return in all farm groups is positive and the larger the farm the more the return is. The relation among cattle feeding techniques and input- output and input- input relation have been searched. The production function has been estimated and input factors have been marginally analysed and coefficiency of factors on the amount of production amount has been found out.