Plastik sanatlar alanında, sanatsal yaratımın oluşumundaki etki unsurlarının değerlendirilmesi
Assessment of the impact elements in the formation of artistic creativity in the field of plastic arts
- Tez No: 160700
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVZAT ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET PLASTİK SANATLAR ALANINDA, SANATSAL YARATIMIN OLUŞUMUNDAKİ ETKİ UNSURLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Günümüze kadar sanatın kattetiği aşamalara bakıldığında, sanatçının o özgün ruhu, dönemini cesurca yaratıcılık gücüyle yansıtabilmiş ve bu başarısıyla geleceğe ışık tutmuştur. sanat eğitimi;sanatsal yaratımın temelinde olması şart olmasa da özellikle günümüzde gerekliliği kavranmış? sanatçının olduğu kadar, bilim adamının, estetiğin olduğu kadar düşünürün de emeğinde, anne ile çocuğun ilişkisinde kısacası, her bireyin seçtiği her alanda ortaya çıkan, yaratıcılığı geliştirmeyi esas almıştır. Bireye, seçimlerini ve duygularını ortaya koymada cesur olmayı başarabilme gücünü kazandırmıştır, çocuk ve ergeni sanatçı yapmayı amaçlamayan sanat eğitimi, eğitim sistemindeki ussallaşmaya karşı çıkıp, duygusal yaşantılara ağırlık verir. Sanattaki gelişmelere bakıldığında, sanatçının teknolojiyi, imgeyi ve biçimi kullanmadaki değişkenliği sosyal ve politik değişmelerle paralel olarak değişimler göstermiştir. Sanatta yenilik hiç kuşkusuz, sanatta yaratıcılıkla, özgün ve sahici yaratımla ilgili bir olgudur. Sanatçının sanatsal yaratımında yaratma ediminin onun olmazsa olmazı olduğunu biliyoruz. Bu edimin boyutlarım, onun, özürlük, cesaret, sezgi ve korku kavramlarım nasıl ruhunda barındırarak eserine yansıttığını ve diğer yandan, bu özellikleri; daha da derinden zenginleştiren sanatçının hastalığa varacak boyutta yaşadığı psikolojik( ego, narsizm, şizofreni vb.) durumlar incelenerek, onu daha iyi anlama yoluna gidilmiştir
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT ASSESSMENT OF THE IMPACT ELEMENTS IN THE FORMATION OF ARTISTIC CREATIVITY IN THE FIELD OF PLASTİK ATRTS When the historical stages of the art uptodate have been investigated, the specific spirit of the artist has been able to reflect his/her period bravely with his/her creativity power and has enlightened the future with his/her success. Today, the need of art education has become an essential conception. It is based on developing (improving) the creativity in the work of the artist as well as the scientist and in the work of the aestethetics (estet) as well as the thinker, and in the relationship between a mother and a child, in short, in anyfield that the individual chooses. It helped the individual to get the ability to Express his/her choices and feelings bravely. Art educations, aiming to make the child and teenager an artist, gives importance to emotional lives by apposing to the rationalism in the education system. When the developments (improvements) in the art were examined, the changeability of the artist in using the technology and the image the form showed changes in parallell to social and political changes. Innovation in art, specific and authentic creation power is also directly related to the perception and the use of image and, of course, psychology. We know that in the event of creation artistic creativity is of vital importance for the artist to Express himself/ herselfclearly.lt is tried to understand the artist beter by investigating the dimensions of this event, how helshe reflects the concepts of freedom, bravery, love and fear to his/her work by keeping them in his/her soul (in his/her innermots thoughts), and the psychological (narcissism, neurosis, schizophrenia) conditions that enrich these characteristics more deepiy and that the artist is execessively fond of.