Çocuk resminde imge ve imgelem
Image and ımagentery in child picture
  1. Tez No: 160699
  2. Yazar: NALAN ŞEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMET ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ RESİM ANABİLİM DALI ÇOCUK RESMİNDE İMGE VE İMGELEM ÖZET Çocuğun yaşamla kurduğu ilk ilişkilerin büyük bir bölümünü, oyun ve imgeler oluşturmaktadır. Çocuk bir şeyler karalamaya başladığı andan itibaren, algı ve imgelemi zenginleşir ve çevresini anlamaya anlamlandırmaya koyulmaktadır. Çocuğun zihninde şekillenen olaylar onun kalemi ve kağıdı tanımasıyla birlikte, kendisini anlatma yöntemi olan resme dönüşmektedir. Konuşma dilinin yanında resim, sadece çocuklar için değil; tüm erişkinler içinde evrensel bir dildir. Bu resimler önce çocuğun kendi imgelemindeki görme biçimini yansıtırken; yaşının ilerlemesiyle birlikte, plastik görme biçimlerini şekillendirme çabalan haline gelmektedir. Çocukların resimleri; algılanan yaşantılara ait dolaysız imgelerin, sembol- imgeler yada görsel plastik mecazlar haline dönüştürülme aracı olarak tanımlanabilir. Çalışmanın birinci bölümünde, çocuk resminin incelenmesinin tarihçesine değinilip, günümüze kadar süre gelen kuramcıların çocuk resmi hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde, çocuk resminin gelişim aşamalarından bahsedilerek, çocuğun bilişsel ve psikolojik gelişiminden de, çocuğun bu sürecinin tanımlanmasını destekleme amacı ile değinilmiştir. Üçüncü bölümde çocuğun sanatsal etkinliğinde önemli rol oynayan algı, imge, imgelem gibi kavramların tanımları ve geniş açıklamalarına yer verilmiştir.VI Son bölümde imgelerin çocuğun resmine sembol-imge şeklinde görsel dışavurumları ve resim analizleri ele alınarak çözüme ulaşılmıştır. Tezi Hazırlayan : Nalan ŞEN Tez Danışmanı :Yrd. Doç. Dr. İsmet ÇAVUŞOĞLU Tez Kabul Tarih ve No:05072005-2005/16 Jüri Üyeleri : Yrd. Doç. Dr. İsmet ÇAVUŞOĞLU : Prof. Dr. Nuri TEMÎZSOYLU : Yrd. Doç. Dr. Bahar KOCAMAN
Özet (Çeviri)
vıı T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR ANABİLİM DALI IMAGE AND IMAGENERY İN CfflLD PİCTURE ABSTRACT The first contacts which children set up with life, formated by plays and images. When the children begin to draw, their perception and imagenery becomes richer and they begin to understand their environment. The situations formed in children's mind, by the time they recognize pen and paper, become a method to describe themselves. In addition to the speech drawing is, not only for children, but also for adults, an universal language. In the begining, these drawings are representing the child's own image in his visual manner, but in time drawing becomes to effort forming plastic visual manners. Child drawings may be defined as a transformation medium which indirect images of the percieved lives turns into symbol-images or visual plastic metaphors In the first stage of this study, the the history of child drawing and child drawing theorists' s opinions from the begining till today is being explored. In the second stage, the child drawing's development process, and in order to support this process of defining, child's psychological and intellectual development is being discussed. The third stage is about the definitions and explanations of the concepts such as perception, image and imagenery, which have very important roles on the child's artistic activity.vııı In the last stage begins with the visual expressions of the images which turns into symbol-images in child's drawings and by the analyse of these drawings has reached to the solution. Tezi Hazırlayan : Nalan ŞEN Tez Danışmanı :Yrd. Doç. Dr. İsmet ÇAVUŞO?LU Tez Kabul Tarih ve No:05072005-2005/16 Jüri Üyeleri : Yrd. Doç. Dr. İsmet ÇAVUŞO?LU : Prof. Dr. Nuri TEMİZSOYLU : Yrd. Doç. Dr. Bahar KOCAMAN