Ortadoğu'nun yeniden yapılanması ile Irak'ın işgali ekseninde Irak Türkleri ve Türkiye
Iraqi Turks and Turkey aftermath the reconstruction of Middleeast and Iraq's invade
  1. Tez No: 160740
  2. Yazar: ÜMİT ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAMİR SALHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Milattan önceki dönemlerden günümüze kadar dünya politikalarına yön veren Ortadoğu, çok sayıda güç merkezinin mücadelelerine sahne olmuştur. Bu güç merkezleri, Ortadoğu'yu kendi politikaları doğrultusunda yapılandırmak için, Ortadoğu'da, siyasi, ekonomik ve askeri alanlarda üstünlük kurmak istemişlerdir. Ortadoğu'nun yeniden yapılandırılması konusunda etkin ve baş aktör konumunda olan unsurlar, büyük çoğunlukla bölge dışı güçler olmuştur. Günümüzde, Amerika Birleşik Devletleri, yeni bir dünya düzeni kurma ve bu düzenin işletilmesinde tek söz sahibi devlet olmayı amaç edinmiştir. Bu amaca ulaşmak için, tarihte örnekleri olduğu gibi,“Ortadoğu'da egemen olmak”, yine, olmazsa olmaz bir öncelik derecesi almıştır. Amerika Birleşik Devletleri 'nin son dönem Ortadoğu politikasına anlam veren yaklaşım Büyük Ortadoğu Projesi'dir. 1989'dan günümüze, Amerika Birleşik Devletleri 'nin Ortadoğu'yu yeniden yapılandırma faaliyetleri çerçevesinde Ortadoğu'da, siyasi, ekonomik ve sosyal değişim devam etmiş, bu değişimlerle birlikte güvenlik sorunu da gittikçe artmıştır. Büyük Ortadoğu Projesi, özelde; Ortadoğu'yu, genelde; Kuzey Afrika ve Avrasya'yı, bununla bağlantılı olarak da; tüm dünyayı derinden etkilemektedir ve Amerika Birleşik Devletleri' nin şekillendirdiği yeni dünya düzeninin anahtarı konumundadır. Büyük Ortadoğu Projesi ile birlikte küresel rekabette yeni bir sürece girilmiştir. Irak'ın Ortadoğu'da jeokültürel, jeoekonomik ve jeopolitik yönden önemli bir devlet olması; O'nun, Ortadoğu'nun sınırlarını değiştirmek isteyen güçler tarafından, ilk hedeflerden biri olarak görülmesine neden olmuştur. Irak'ın 1990'da Kuveyt'i işgal etmesinin ardından başlatılan Körfez Savaşı ile bölgeye yerleşme faaliyetlerine hız veren Amerika Birleşik Devletleri, 19 Mart 2003 'te İngiltere ile birlikte bu ülkeye taarruz etmiş, daha sonra, Birleşmiş Milletleri ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nü arkasına alarak Irak'ın işgaline meşruiyet kazandırmıştır. Ortadoğu'yu yeniden yapılandırma çalışmalarından ve Irak'ın işgalinden en çok zarar gören gruplardan biri Irak Türkleri olmuştur. 5 Haziran 1926 tarihinde yapılan Ankara Antlaşması ile Türkiye'den koparılan Irak Türkleri, Irak'ın işgalVI edilmesine kadar, Irak yönetimlerinin çeşitli baskı politikalarına maruz kalmış, çeşitli dönemlerde katliamlara hedef olmuşlardır. Irak'ın işgal edilmesi ile gelecekleri konusunda belirsizlik sürecine giren Irak Türkleri, Irak'taki kaos ortamında sükunetle hareket ederken, Irak'taki Kürt grupların kendilerine yönelik taciz ve tahrikleri her geçen gün artmıştır. Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin Kürtleri desteklerken, Irak Türklerinin varlığından haberdar değilmiş gibi bir yaklaşım sergilemesi, Irak Türklerini yalnızlığa itmiştir. Irak Türklerinin özerklik, federasyon, konfederasyon, bağımsız devlet kurma veya Türkiye'ye bağlanma gibi istekleri olmamıştır. Onlar, ünite bir Irak'ta eşit şartlar altında yaşamlarını sürdürmeyi istemişlerdir. Yakın zamana kadar Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa Birliği arasında dengeli bir politika izleyen Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa Birliği'nin çıkarları bağlamında kendini, Avrupa Birliği yerine, Büyük Ortadoğu Projesi'nde“bir model ülke”tanımlaması içinde bulmuştur,“Ilımlı İslam”tabiri ile“laik Türkiye”, maalesef belirli bir yola sokulmaya çalışılmıştır. Bu model, Türkiye tarafından kabul edilmemekte; Türkiye'nin laik ve demokratik bir hukuk devleti olduğu vurgulanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortadoğu'yu yeniden yapılandırma süreci içerisinde başlattığı faaliyetlere Irak savaşı esnasında ne taraf olan, ne de dışında kalan Türkiye'nin Ortadoğu politikasının şekillenmesinde Amerika Birleşik Devletleri'nin çok önemli bir fonksiyonu vardır. Irak'ın işgalinden bugüne Türkiye'nin Irak politikası ve Irak Türklerine yaklaşımı dalgalı bir seyir izlemiştir. Türkiye, bölgede meydana gelen değişimlere ve Irak Türklerinin uğradıkları haksızlıklara bazen ciddi tepkiler verirken, bazen de kayıtsız kalmıştır. Türkiye'nin Irak ve Irak Türkleri bağlamında odaklandığı konular genel olarak; Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması, Kürt devletinin kurulmasının engellenmesi, Kerkük'ün Kürtler tarafından işgal edilmesinin önlenmesi, Kürdistan İşçi Partisi (PKK)'nin tasfiyesi konusu ve Irak Türklerinin can güvenliğinin sağlanması olmuştur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The Middle East, which has directed the global policy from before Christ to nowadays, has staged numerous struggles of power centre. This power centres wished to be superiour in the Middle East in the field of political, economical and military in order to shape the Middle East for their own political direction. The main and effective actors for reconstruction of Middle East are mainly from out of the region. Nowadays, United States of America aims to set up a new world system and be the leader so as to operate this system. In order to reach at this aim, like the examples in history“ Being Dominant In The Middle East”, takes a definite priority again. The aproach, which gives sense to last term Middle East policy of United States of America, is Greater Middle East Initiative. Political, economical and social change has continued in the Middle East, with these changes the problem of security has gradually increased since 1989 due to the activities for reconstruction of Middle East by United States of America. Greater Middle East Initiative influences; in specj/ic Middle East; in general North Africa and Eurasia, so it influences all of the world and it is the key of new world system that United States of America shaped. As soon as the Greater Middle East Initiative, in spherical rivalry, a new process is entered. As the Iraq is an important country in the Middle East in the aspect of jeocultural, jeoeconomical and jeopolitical, it causes that it is seen as one of the main targets by the forces who want to change the frontiers of the Middle East. United States of America,which speed of its settlement activities to the region with the Gulf War started in after the Iraq's invade to Kuwait in 1990, attacked to this country with England 19th March 2003, then America legalized this invade with taking support from United Nations and North Atlantic Treaty Organization. After the reconstruction of the Middle East and Iraq War, one of the most damaged groups is Iraqi Turks. Iraqi Turks who were broke off in the date of 5th June 1926 from Turkey with the treaty of Ankara, until the Iraq was invaded, hadVIII been exposed to various pressure politics by Iraq governments and they had been targeted to massacres in different periods. Iraqi Turks whose future is unpredictable after the invasion of Iraq are behaving calmly in the chaos atmosphere but the annoyance and provocation has raised day by day. While government of United States of America supports the Kurds, that they behave they are not informed about existence of Iraqi Turks, made them alone. Iraqi Turks don't wish an autonomy, federation, founding an independent country or taking part in Turkey. They wish to live in egual conditions in Iraq. Turkey, which has pursued a balanced policy between United States of America and European Union until recently, instead of European Union, found itself in the Greater Middle East Initiative as a“model country”in the terms of United States of America and European Union's profits with the expression of“moderate Islam”. Secular Turkey, unfortunately has been tried to be put right in a certain way. This model can' t be accepted by Turkey; Turkey is a secular, democratic, law country is stressed. United States of America has an important role in the shaping of Turkey's Middle East policy which was neither a part of the sides nor stayed out of the Iraq War in the term of reconstruction of the Middle East by United States of America. Since the Iraq's invade, Iraq policy of Turkey and aproach towards Iraqi Turks has been changeable. Sometimes, Turkey gave serious reactions but sometimes it is indifferent to changes in the area and the injustice that Turks are exposed to. To be general, the subject is that Turkey focused on for Iraq and Iraqi Turks; carrying on the unity of Iraq, hinderance of founding Kurdish country, hinderance of invasion to Kerkük by Kurds, purification of Kurdistan Worker's Party ( PKK) and providing life security of Iraqi Turks.