İmar kanunu çerçevesinde özel hukuka tabi taşınmazların kamulaştırılmasına bağlı hüküm ve sonuçlar
In accordance with zoning law; The provision and results of exproprition of real property subject to private law
- Tez No: 160742
- Danışmanlar: PROF.DR. SABA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
VIII ÖZET Çalışmamızın konusu düzenleyici idari işlem niteliğindeki imar planlan ve bunlara dayanarak yapılan kamulaştırmalardır. İmar kamulaştırmaları her ne kadar imar planlarına dayansa da bu planlara dayanılarak yapılacak kamulaştırmalarda İmar Kanunu' nun öngördüğü esaslar doğrultusunda 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu uygulanacaktır. Bu sebeple çalışmamızda İmar Kanunu yanında Kamulaştırma Kanunu'nun ilgili hükümlerini İmar Kanunu'yla bağlantılı olarak incelemiş bulunuyoruz. Çalışmamızın ilk bölümünde genel olarak, idarenin yapmakla yükümlü olduğu görevlerin yerine getirilmesinde büyük önem taşıyan kamu malları, kamu mallarının türleri, kamu hizmetinin görülmesinde kamu mallarının tahsisi, kamu hizmetine özgülenecek malların temininde kamulaştırmanın yeri ve kamulaştırma işlemine bağlı kamulaştırma süreci üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, idarenin imar planlan uyarınca kamu hizmetlerine özgülenecek taşınmazları belirleme işlemi olan imar planlan, imar mevzuatının kamu düzenine ilişkin emredici niteliği, İmar Kanunu ile getirilen kısıtlamaların niteliği, imar planların normlar hiyerarşisindeki yeri, genel olarak imar planlarına karşı kanun yolları ve imar planlan uyarınca umumi hizmetlere ayrılan yerler kavramım inceledik. Son bölümde ise imar planlan uyarınca kamulaştırma işlemine bağlı hüküm ve sonuçlar üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda imar planı ile umumi hizmetlere ayrılan yerlerde kamulaştırma anma kadar malikin sahip olduğu haklar, umumi hizmetlere ayrılan yerlerin idarece kamulaştırma yükümlülüğü ve kamulaştırma yükümlülüğüne aykırılığın sonuçlan, umumi hizmetlere ayrılan yerlerde mülkiyet ve irtifak hakkı kamulaştırmasına ilişkin özellikler ve İmar Kanunu hükümlerince yapılacak kamulaştırmaya ilişkin uygulanacak özel hükümler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT The subject of our study is the development plans that are in attribute of administrative process, and nationalization that are made based on these. However much nationalizations of public works depend upon puclic improvement plans, at nationalization that will be done according to these plans, it will be put into practice in accordance with 2942 numbered nationalization law. In the first part of our study m general it was dwelled upon puplic property which has a great importance on the fullfillment of duties that are in responsibility of the manegament, sorts of puplic properities, appropriation of puplic property into the fullfillment of puplic service, situation of nationalization at assurance of property for puplic service and nationalization time connected with nationalization process. At second part, we studied on the following subjects; in accordance with management's public works plans., determination process of inmovable possession which will be alloted to public service, forcible attribute of public improvement law related to public order, attribute of restriction put forward by the law of public works, position of public works plans at norm hierarchy, law methods against public works plans in general, and in accordance with public works plans the concept of fields parted to puplic service. At last part, we dwelled upon judgements and results related to nationalization process in accordance with the plans of public works. İn addition to this, possessor's acquired rights until nationalization time at the fields parted to public service according to plan of public works, management's nationalization liability for the fields parted to public service and results of incongruity of nationalization liability, characteristics related to possession and nationalization of aggrement right at the fields parted to public service. Special judgements that will be put into practice related to nationalization which will be done in accordance with the law of public works.