Etkin devletin bir aracı olarak E-devlet ve Türk kamu yönetimi
E-government as a means of effective state and Turkish public administration
  1. Tez No: 160743
  2. Yazar: DEMOKAAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NOHUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Etkin devletin bir aracı olarak e-devlet ve Türk Kamu Yönetimi adlı bu tez çalışması teorik çerçeveyle birlikte pratik bir alan araştırmasını da kapsamaktadır. Tezin birinci bölümünde; kamu yönetiminde değişim sürecini başlatan küreselleşme yeni yönetim perspektifleri“Etkin Devlet”başlığı allında açıklanmıştır, ikinci Bölümde, çalışma konusu olması nedeniyle e-devletle ilgili teorik kısmı daha geniş tutulmuştur.Üçüncü bölümde, dünyada e-devlet vizyonuyla kamu yönetimini daha şeffaf ve kaliteli hizmet sunan bir yapıya dönüştürerek etkinleştiren başarılı dünya örneklerinden örnekler sunulmaktadır. Bu kısımda Avrupa Birliği bünyesinde yürütülen çalışmalar ve e-devlet programlan ortak bir başlık altında verilmiştir. Dördüncü Bölüm, Türkiye'de özellikle kamuoyunun ilgisini daha fazla çeken ve medyada daha fazla yer tutan e-devlet proje ve uygulamaları merkezi ve yerel olmak üzere iki düzeyde incelenmiştir. Beşinci Bölüm ise; Türkiye'de e-devlet uygulamalarının kullanımı ve uygulamaların e-kurum düzeyindeki performansının ölçülmesine yönelik olarak Kocaeli Defterdarlığının merkezi birimlerinde yürütülen bir alan araştırması ve bu alan araştırmasının sonuçlarının değerlendirilmesi kısımlarından oluşmaktadır. Sonuç itibarıyla, e-devletin gerekli hukuki ve teknik altyapıyla beraber uygulandığı toplum yapısında bilişim okuryazarlığının yaygınlaşmasıyla devleti etkin ve daha verimli kıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, covers a practical field study as well as a theoretical framework about e-government as a means of Effective State And Turkish Public Administration. In the first part of the thesis, globalization movement starting the process of change in the public administration and new administration perspectives preserving their currency in the view of the new right policy are explained under the title“Effective State.”In the second part, since it is the subject of the study, theoretical part related to the e-government is explained more broadly In the third part, there are some examples of leading successful world countries that have made the public administration effective by changing it into a structure which provides a more transparent and quality service with the vision of e-government in the world. In the fourth part, e-government projects and their applications that get public's attention more and appearance in the media are examined in two levels as central or local. The fifth part includes the field study carried out in the central departments of Kocaeli Fiscal Office and the evaulation of the results of that field study with regard to the use of e-government applications and their performance measurements in the level of institutions. As a result, it is seen that e-government makes the State more effective and productive with the expansion of informatics literacy in the structure of society in which it is applied together with the necessary legal and technical infraststructure.