Türk ilaç sektörünün ekonomik yapısı ve sosyal güvenlik kurumlarının geri ödemeleri
Economic structure of Turkish drug industry & back payments of social security institutions
- Tez No: 160745
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAMİ KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
V Özet Toplum sağlığını doğrudan ilgilendiren bir konu olarak ekonomik bir sektör olmaktan öte stratejik bir öneme sahip olan ilaç sektörü bu boyutuyla her zaman için devlet müdahalesine açık bir sektördür. Fakat liberal ekonominin geçerli olduğu günümüz piyasa koşullarında bu müdahalecilik anlayışı doğrudan devlet eliyle üretim değil, sektörün toplum sağlığına en iyi şekilde hizmet edecek biçimde düzenlenmesi olarak anlaşılmalıdır. Hızla artan dünya nüfusunun beslediği ilaç sektöründe iki önemli kriter piyasayı düzenlemektedir. Bunlar sektörde verimlilik ve üretimde kalitedir, işte bu iki önemli koşul dünya piyasasını düzenleyen kriterlerdir. Türk ilaç sektörü de tâbi olduğu dünya piyasa koşulları çerçevesinde gerekli girişimlerde bulunarak dinamik ve rekabetçi bir oluşum içerisine girmeye çalışmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde, Türk ilaç endüstrisinin kısa bir tarihçesinden ve bugüne kadar yapılmış olan düzenlemelerden bahsedilmiştir. Patent koruması ele alınmış, patent korumasının gerekçesine, ne zaman uygulanmaya başlandığına, içeriğine ve ülkemizdeki uygulamalarına değinilmiştir. ikinci bölümde, Türk ilaç sanayinin gelişimine etki eden faktörler olarak üretim, istihdam düzeyleri, ithalat-ihracat verileri, tüketim, yatırım ve fiyatlardan bahsedilmiştir. Son bölümümüzde, Türk ilaç endüstrisinin gelecek projeksiyonu mevcut belge ve bilgilere dayalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI Abstract Pharmaceutical sector which has a direct impact on public health has a strategic and economic importance for national economies. From this point of view it inevitably became a subject of state intervention. But in contemporary liberal economic perception the notion of intervention should be perceived as regulation of sectoral and market conditions in order to serve the public health in best manners. When the rapid growth of world population is taken in to consideration efficiency and quality become necessary in this sector. Those two criteria are the ruling principles of global market. In this frame, Turkish pharmeceutical sector evolved through a more competetive and dynamic formation as an integral part of world market. In the first chapter, the history and the regulation of the Turkish pharmaceutical industry have been reviewed. And implication and justification of patent in historical process have been reviewed in the world and Turkey. In the second chapter, production, employment, imports-exports, consumption, investment and prices have been reviewed as factors of development in Turkish pharmaceutical industry. In the last chapter, the future projections of Turkish pharmaceutical industry on the grounds of given reports and documents.