Immanuel Kant'ta özneler arasılık kavramının dünya yurttaşlığı ve ebedi barış anlayışındaki yeri
The place of Immanuel Kant's conception of intersubjectivity on cosmopolit citizenship and perpetual peace
- Tez No: 160749
- Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ FELSEFE ANABİLİM DALI IMMANUEL KANT'TA ÖZNELER ARASILIK KAVRAMININ DÜNYA YURTTAŞLIĞI VE EBEDİ BARIŞ ANLAYIŞINDAKİ YERİ ÖZET Bu çalışmada Kant' m genel argümanlarından hareketle eleştirel felsefesi içerisinde özneler arasılık kavramının farklı boyutları ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın temel ilkesi Kant'ın felsefesinin bir barış projesi olmasıdır. Kant, bu amaçla, dogmatik rasyonalist metafizik ile şüpheci empirist metafizik arasındaki çatışmaları özneler arasılık ve eleştirel akıl kavramlarıyla aşmaya çalışmıştır. Kant'a göre bu iki metafizik, teorik ve pratik edimlerin ve söylemlerin aralarındaki çatışmaların temelinde yer alır. Bu yüzden Saf Aklın Eleştirisinde, bu söylemler arasındaki çatışmaların çözümünü, otonom öznelerin öz eleştirel ve iletişimsel edimlerinde bulur. Bu, Kant için özneler arasılığın olanağının koşullarını işaret eder. Kategorik irnperatif Kant'a göre, özneler arası tartışmanın yönlendirici bir ilkesidir. Kant'a göre. kategorik irnperatif m formülasyonlar, özneler arasılığa doğru yönlendirici ilkeler içerir. Kant'ın ahlaksal perspektifi, söz konusu iki sistemin otonomi ve özneler arasılık kavramları açısından eleştirisini içerir. Sonuçta Kant, kategorik irnperatif i teorik ve politik alanda otonom, özgür ve eşit edimlerin ve sistemlerin kurucu öğesi olarak betimler. Dünya Yurttaşlığı Amacına Yönelik Genel Bir Tarih Düşüncesi nâs ve Ebedi Barış Üzerine Felsefi Bir Deneme'de özneler arasılık kavramını daha ileri bir düzeydeki, toplumlar arası ve devletler arası bir düzeyde, barış ve iletişimin olanağının koşulu olarak kullanır. Tezi Hazırlayan : Murat Satıcı Tez Danışmanı : Prof. Dr. Sinan Özbek Tez Kabul Tarih ve No : 22/06/2005-2005-15 Jüri üyeleri : Prof. Dr. Afşar TİMUÇİN Prof. Dr. Sinan ÖZBEK Doç. Dr. Atilla ERDEMLİ
Özet (Çeviri)
T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ FELSEFE ANADİLİM DALI THE PLACE OF IMMANUEL KANT'S CONCEPTION OF INTERSUBJECTIVITY ON COSMOPOLITIC CITIZENSHIP AND PERPETUAL PEACE ABSTRACT Taking Kant's general arguments, this study is tried to disclose different dimentions of the conception of inter subjectivity within his critical philosophy. The main principle of this study is that Kant's critical philosophy is a peace project. Kant, in this purpose, struggles to suprass the conflicts between the rationalist and the empiricist metaphysics through his conception of critical reason and inter subjectivity. According to Kant, this two metaphysics lie in the origin of the conflicts between theoretical and practical actions and their doctrines. Therefore, İn the Critique Of Pure Reason, Kant finds the solution of this conflicts between actions and doctrines in question in the self critics and comminicative actions of autonomous subjects. To Kant, this point out the.conditions of the possibilities of inter subjectivity. Categorical imperative is also the regulative principle of intersubjective discussions. To Kant, the formulations of categorical imperative include regulative principle to intersubjevtivity. Kant's moral perspective includes the critique of two systems in question in terms of the conception of auothonomy and inter subjectivity. Finally, Kant describes categorical imperative the regulative element of autonomous, free and equal actions and systems in the theoretical and the practical area. In Idea For A Universal History With A Cosmopolitan Purpose and Perpetual Peace: A Philosophical Sketch, Kant uses the conception of the inter subjectivity as the condition of possibility of the peace and communication in the high level, namely between states and between community. - *> Tezi Hazırlayan : Murat Satıcı Tez Danışmanı : Prof. Dr. Sinan Özbek Tez Kabul Tarih ve No : 22/06/2005-2005-15 Jüri üyeleri : Prof.Dr.Afşar TİMUÇİN Prof.Dr.Sinan ÖZBEK Doç.Dr.Atilla ERDEMLİ