Immanuel Kant'ta özgürlük ve sorumluluk ilişkisi
Relation between freedom and responsibility in Immanuel Kant
  1. Tez No: 210908
  2. Yazar: HARUN MUSTAFA TÖLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Özgürlük ve ona baglı olarak sorumluluk, ahlâk felsefesinin konu edindigi en önemlikavramlardandır. Bir çok filozof, bu kavramlar üzerinde durarak, özgürlük nedir? nsan özgürbir varlık mıdır? Yoksa, zorunlu nedenlere baglı olarak mı eylemde bulunmaktadır?Sorumluluk nedir? nsanlar eylemlerinden sorumlu mudur? Yoksa, sorumlu degil midir?seklindeki sorulara cevap aramıs ve insan denen varlıgın ahlâkî yönünü anlamaya çalısmıstır.Immanuel Kant da, özgürlük ve sorumluluk kavramlarını ele alıp inceleyenfilozoflardan birisidir. Kant'a göre, özgürlük, istemenin özerk oldugunu açıklayan önemli birkavramdır. Ona göre, akıl sahibi bir varlık olan insan, özgürdür. Özgür olarak, eylemlerininbelirleyicisi olan insan, bu eylemlerin sonuçlarından da sorumludur. Özgürlük ve sorumlulukarasındaki bu iliski, ahlâklılık kavramının temelini olusturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Freedom and responsibility, which is dependent of freedom, are the significantconcepts with which Ethic is dealing. Dwelling upon these concepts, many philosophers lookfor the answers of such questions: What is the freedom? Are men being free existence? Or arethey acting as depending on necessary reasons? What is responsibility? Are humanresponsible for their acts? Or aren?t they?, and try to understand ethical aspect of men.Immanuel Kant also is one of the philosophers who covered and inquired the conceptsof freedom and responsibility. According to Kant, freedom is a significant concept explainingthe will as autonomous. For him, the man as a consistence of having reason is free. Freelydetermining his/her acts, he/she is also responsible from the results of these acts. Betweenfreedom anda responsibility this relation constitutes the base of morality concept.